Obowiązkowa wymiana dokumentu! Zapominalscy zapłacą nawet 12 000 zł kary!

Obowiązkowa wymiana dokumentu! Zapominalscy zapłacą nawet 12 000 zł kary!

Obowiązkowa wymiana dokumentu!  Zapominalscy zapłacą nawet 12 000 zł kary!

Podaj dalej

Obowiązkowa wymiana dokumentu została wprowadzona 2 stycznia bieżącego roku. Jeśli jeszcze go nie wymieniłeś narażasz się na ogromne kary ze strony policji. A te nie są wcale małe, gdyż wynoszą nawet 12 000 zł! W tym artykule wyjaśnimy ci, kto dokładnie może czuć się zagrożony oraz o jakie dokumenty chodzi. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

Obowiązkowa wymiana dokumentu! 

taxi taksówkarz gdynia gdańsk szpital na zaspie
fot. pixabay

Kierowcy, którzy po 1 stycznia zapomnieli wymienić ten dokument narażają się na poważne konsekwencje ze strony policji. W tym artykule dowiecie się kto może czuć się zagrożony oraz dlaczego kara wynosi aż 12 000 zł! O co więc chodzi i czy każdy kierowca musi dokument wymienić? Cóż… 

Zacznijmy od tego, że od 2 stycznia bieżącego roku nastąpiły zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Od teraz każdy przedsiębiorca, który zajmuje się przewozem drogowym taksówką musi zaopatrzyć się w nowe dokumenty. Takie jak licencja oraz wypis. W przeciwnym razie policja z pewnością wykorzysta wasze zapominalstwo i wystawi wam mandat. 

,,Zgodnie z obowiązującymi przepisami licencje na przewóz osób taksówką wydane przed 2020 rokiem stracą ważność z początkiem przyszłego roku. Przypominamy o obowiązku ich wymiany i jednocześnie prosimy o nieodkładanie wizyty w Urzędzie na ostatnie tygodnie roku. Zapewni to sprawną obsługę wniosków” – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, cytowany przez lublin.eu.

Obowiązek ten nie wziął się oczywiście znikąd i jest oczywiście skutkiem wprowadzenia nowych przepisów. Teraz licencja nie dotyczy tylko jednego pojazdy, którym świadczone są usługi przewozu osób, a przedsiębiorca dostaje tylko jeden dokument. Dopiero od niego sporządzane są wypisy zgodne z podaną we wniosku ilością samochodów. Właśnie dlatego wszystkie dokumenty wydane do 31 grudnia 2019 roku muszą być dostosowane do nowego systemu. 

Samo wysłanie wniosku o udzielenie licencji na przewóz osób taksówką lub o dostosowanie obecnej do obowiązujących przepisów nie wystarczy. Trzeba jeszcze załączyć wszystkie potrzebne dokumenty takie jak zaświadczenie o niekaralności przewoźników, dla których jest ta licencja. Przyda się również numer przedsiębiorcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, albo informacja o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wszelkie niezbędne załączniki możemy znaleźć chociażby we wzorach wniosków. 

Jaka kara dla taksówkarzy?! 

Na przewóz drogowy trzeba posiadać odpowiednią licencję. Nieposiadanie jej wiąże się złamaniem przepisów, a to z kolei z karą. Jeśli policja przyłapie taksówkarza, któremu wygasła licencja lub w ogóle jej nie miał, funkcjonariusze nałożą na niego mandat w wysokości 12 000 zł! Jak widzicie zmiany są naprawdę poważne, a ich bagatelizowanie może być dla kierowców taksówek, opłakane w skutkach.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News