Obowiązkowa wymiana dokumentu tuż za rogiem! Zapominalskim przyjdzie zapłacić ogromne kary!

Obowiązkowa wymiana dokumentu tuż za rogiem! Zapominalskim przyjdzie zapłacić ogromne kary!

Obowiązkowa wymiana dokumentu tuż za rogiem! Zapominalskim przyjdzie zapłacić ogromne kary!

Podaj dalej

Kierowcy muszą nastawić się na obowiązkową wymianę tego dokumentu! W dzisiejszym artykule opowiemy wam od kiedy obowiązywać będą nowe przepisy oraz co tak naprawdę grozi nam za zapominalstwo. Jeśli jesteście ciekawi, o co dokładnie chodzi to zapraszamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu!

Obowiązkowo musisz wymienić ten dokument! O co dokładnie chodzi?

Polacy masowo przygotowują się na wymianę tego dokumentu. Warto tutaj napomknąć, że kary naprawdę straszą. Biorąc pod uwagę dzisiejszy kryzys w naszym kraju lepiej nie kusić losu i w ramach możliwości unikać kontaktu z mandatami. Dlatego też w dzisiejszym artykule dowiecie się, o co chodzi. Zawarte w tym tekście informacje pozwolą wam zatrzymać pieniądze w portfelach. Gotowi? W takim razie zaczynajmy! 

Tym razem porozmawiamy sobie o bezterminowym prawie jazdy, które były wydawane do 19 stycznia 2013 roku i jak sama nazwa wskazuje nie trzeba było ich wymieniać. Wiem jednak, że to w najbliższym czasie ma się zmienić. W Polsce bowiem ma zostać wprowadzony nowy wzorzec tego dokumentu i zostanie mu przypisana data ważności na 15 lat. Z tego względu wszyscy posiadacze bezterminowego prawka będą zmuszeni do wymiany swojego dokumentu jak najszybciej to możliwe. Zastanówmy się jednak ile tak naprawdę czasu nam zostało…

Bezterminowe prawa jazdy będzie trzeba wymienić między 2028 rokiem, a 2033. Jak sami więc widzicie czasu jest jeszcze naprawdę dużo. Mimo to uważamy, że jest to temat warty przypominania i pewnie jeszcze nieraz o nim tutaj napiszemy. Do 2033 roku wszystkie wspomniane dokumenty wygasną. Choć sytuacja może brzmieć poważnie to w rzeczywistości kryje się za tym także i dobra wiadomość. Otóż osoby ubiegające się o nowe prawo jazdy nie będą musiały powtarzać swoich badań lekarskich. Wystarczy jedynie sama wymiana dokumentu na nowy. W takim wypadku zalecamy wam tuż po zniesieniu bezterminowego prawa jazdy jak najszybciej załatwić formalności, aby uniknąć w przyszłości kłopotów. Jakich dokładnie? Brak wymiany bezterminowego prawa jazdy wiąże się tak naprawdę z poruszaniem się bez uprawnień, a jak pewnie wiecie grozi za to naprawdę sroga kara! 

Ile przyjdzie nam zapłacić za wymianę dokumentu?! 

prawo jazdy terminowe bezterminowe wymiana koszt badania
Pixabay

Obecnie za wymienienie prawa jazdy musimy zapłacić dokładnie 100,50 zł, w czym te 50 groszy jest opłatą ewidencyjną. Nie możemy jednak zapomnieć też o aktualnym zdjęciu do dokumentu, który trzeba dołączyć do składanego w urzędzie wniosku. W przypadku kiedy nie mamy takiego zdjęcia na podorędziu niestety do naszych wydatków dochodzi również koszty zrobienia takiej fotografii. Poza tym konieczne jest posiadanie ważnego badania lekarskiego, a to oznacza, że w sytuacji, kiedy go nie mamy, będziemy zmuszeni do pożegnania się jeszcze z kwotą 200 zł. 

Podsumowując wymiana prawa jazdy wiąże się dla nas z wydatkiem od 100,50 zł do nawet ok. 330,50 zł! Wiele zależy od tego, czy będziemy musieli ponownie przejść badanie lekarskie, które jak na zwykłe badanie tanie nie jest. Kwota ta może się też zmienić ze względu na to, do jakiego zakładu fotograficznego pójdziemy, gdyż ceny za zdjęcia do prawa jazdy są naprawdę różnorodne i wahają się od 10 do nawet 50 zł.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News