Obowiązkowa opłata dla każdego kierowcy! W innym wypadku przyjdzie wam zapłacić srogą karę!

Obowiązkowa opłata dla każdego kierowcy! W innym wypadku przyjdzie wam zapłacić srogą karę!

Obowiązkowa opłata dla każdego kierowcy! W innym wypadku przyjdzie wam zapłacić srogą karę!

Podaj dalej

Dokumentu prawa jazdy od dłuższego czasu nie trzeba mieć już przy sobie podczas codziennej jazdy. Mimo tego wielu kierowców zapomina, że w przypadku utraty uprawnień, należy zapłacić opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy. Gapiostwo w tym temacie może skutkować dużymi problemami – jest to traktowane jako wykroczenie i jazda bez uprawnień. Wielu kierowców o tym zapomina, a później przychodzi im płacić wysokie kary.

Zapomniałeś o tej opłacie? Kara może cię zaskoczyć… 

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata
Freepik

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o opłacie, którą musi zapłacić każdy kierowca. Niektórzy z nas spotykają się z nią częściej, lecz i tak wszyscy kierowcy mieli już kiedyś okazję wnieść taką opłatę. Czasem jednak jeden raz nie wystarczy. Za zapominalstwo bowiem grozi surowa kara, o której opowiemy w dalszej części tekstu. Jeśli jesteście ciekawi, o co dokładnie chodzi, to zapraszamy do zapoznania się z treścią tego tekstu! 

Prawo jazdy jest odbierane kierowcom cyfrowo po zgłoszeniu takiego faktu w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy kierowcy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Wówczas traci się dokument na trzy miesiące. By odzyskać uprawnienia należy zapłacić opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy. Jeśli tego nie zrobimy, formalnie nadal nie będziemy mieli uprawnień na nowo. Dopiero po uiszczeniu opłaty w Centralnej Ewidencji Kierowców następuje odblokowanie utraconych wcześniej uprawnień.

Kierowcy często o tym zapominają, a to bardzo istotne. Jazda bez uprawnień w najgorszym wypadku może nas kosztować nawet 30 000 tysięcy złotych oraz dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów! Sprawa jest więc bardzo poważna. Przepis o wnoszeniu opłaty ewidencyjnej obowiązuje od 2011 roku, więc warto o nim pamiętać, by później nie było niepotrzebnego zaskoczenia, kiedy przyjdzie zapłacić wysoką karę za swoje gapiostwo.

Opłata ewidencyjna już wkrótce zostanie zniesiona? 

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023
Pixabay

Wiele wskazuje na to, że w przyszłości zmiany w prawie nastąpią. Tak jak kiedyś wam już o tym pisaliśmy prace w tym temacie trwają, jednak w dalszym ciągu nie zostały one ukończone. Dopóki się tak nie stanie, opłata ewidencyjna jest obowiązkowa i po prostu należy o niej pamiętać. Ułatwi to wam życie i sprawi, że nie będziecie narażeni na dodatkowe, ukryte opłaty w przyszłości.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News