Obowiązkowa opłata 100 zł dla kierowców! Zapominalscy zapłacą nawet 5000 zł kary!

Obowiązkowa opłata 100 zł dla kierowców! Zapominalscy zapłacą nawet 5000 zł kary!

dopłata abonament subskrypcja samochód mercedes bmw osiągi fotele

Podaj dalej

Obowiązkowa opłata dla każdego kierowcy wynosi jedynie 100 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się zbagatelizować przepisy lub po prostu zapomnimy zapłacić otrzymamy srogą karę. W najlepszym wypadku mówimy tu o 1500 zł grzywny, a w najgorszym nawet o 30 000 zł! Jak sami więc widzicie sytuacja wydaje się poważna, zwłaszcza jeśli koszt opłaty wynosi tylko 100 zł! W dzisiejszym artykule razem zastanowimy się, o co tak naprawdę chodzi i za co musimy zapłacić tak “skromne” pieniądze. Gotowi? W takim razie zaczynajmy!

Obowiązkowa opłata dla kierowców! Zapominalscy zapłacą nawet 5000 zł kary! 

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Kierowcy na całym świecie muszą przestrzegać szeregu obowiązków. Znajomość przepisów, dbanie o wyposażenie samochodu, czy także wnoszenie opłat. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym ostatnim. Polacy, którzy nie wniosą obowiązkowej opłaty w wysokości 100 zł otrzymają grzywnę nawet 5000 zł! Zastanówmy się w takim razie, za co tak naprawdę mamy zapłacić oraz dlaczego jest to tak istotne względem prawa?

Zagrożone mogą czuć się osoby, które wybierają się w podróż samochodem nie mając przy tym ważnych dokumentów. W końcu jeżeli minie data ważności naszego prawa jazdy to dla mundurowych jest to równoznaczne z jazdą bez uprawnień. Kiedy dojdzie już do takiego zatrzymania to niestety kierujący nie ma już szans na uratowanie się z takiej sytuacji. Nawet jeśli mówimy tu o różnicy tylko jednego dnia, w świetle prawa równie dobrze mogliśmy nigdy nie wyrobić sobie tego dokumentu. Co za tym idzie? Otrzymujemy karę, która w “najlepszym wypadku” wyniesie nas 1500 zł! Jeżeli jednak dojdzie do postępowania mandatowego kara to może wzrosnąć nawet do 5000 zł. 

Czy jest to jednak maksymalny próg kary? Niestety nie… gdy cała sprawa trafi do sądu możemy zostać ukarani grzywną w wysokości aż 30 000 zł! Na dokładkę otrzymamy również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, którego niestety nie da się uniknąć. 

Koszty są naprawdę małe, a dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy… 

Obecnie za wymienienie prawa jazdy musimy zapłacić dokładnie 100,50 zł, w czym te 50 groszy jest opłatą ewidencyjną. Nie możemy jednak zapomnieć też o aktualnym zdjęciu do dokumentu, który trzeba dołączyć do składanego w urzędzie wniosku. W przypadku kiedy nie mamy takiego zdjęcia na podorędziu niestety do naszych wydatków dochodzi również koszty zrobienia takiej fotografii. Poza tym konieczne jest posiadanie ważnego badania lekarskiego, a to oznacza, że w sytuacji, kiedy go nie mamy, będziemy zmuszeni do pożegnania się jeszcze z kwotą 200 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News