Obowiązek montażu ogranicznika prędkości! Ta grupa kierowców nic na to nie poradzi!

Czyżby przyszedł czas na wielkie zmiany? Duża liczba kierowców ma się czego obawiać. Obowiązek montażu ogranicznika prędkości to niestety nie jest żaden mit, a prawdziwe działania ze strony polityków. Już wkrótce możemy spodziewać się wprowadzenia nowych przepisów, które uregulują wszystko w tym temacie. Kto będzie musiał pogodzić się z ogranicznikiem prędkości w swoim samochodzie? Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

obowiązek kierowców OC
Podaj dalej

Obowiązek montażu ogranicznika prędkości!

kierowca obowiązek pasy bezpieczeństwa pas przepisy
Pixabay/Ciara Houghton

W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie o przepisie, który kolosalnie może wpłynąć na życie kierowców. Tym razem skupimy się na obowiązku montażu ogranicznika prędkości do pojazdów obywateli. Wiemy, która konkretnie grupa jest obrana na celownik. Jeśli jesteście ciekawi kogo dotkną zmiany, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią tego tekstu. 

Głównym powodem rozmów na temat wspomnianego powyżej przepisu są niepokojące w ostatnich czasach raporty w USA. Liczba ofiar w wyniku wypadków drogowych znacznie wzrosła. Insurance Institute for Highway Safety wskazuje, że jest to spowodowane regularnym przekraczaniem prędkości przez kierowców. Z tego powodu jeden z senatorów z Nowego Jorku, Andrew Gounardes, postanowił wyjść na przeciw piratom drogowym. Polityk zaniepokojony wizją przyszłości zaprezentował nową ustawę, która mogłaby ograniczyć wypadki do absolutnego minimum. O co dokładnie chodzi? Projekt zakłada wprowadzenie przymusowego montażu ograniczników prędkości w pojazdach kierowców, którzy regularnie decydują się łamać prawo.

Na czym dokładnie miałoby to polegać?

kierowcy obowiązek nowy tachograf
fot. freepik

Wbrew pozorom nie ma być to bardzo skomplikowane, a wręcz przeciwnie. Autorzy jasno już określili kogo dotyczył by obowiązek posiadania zamontowanego w samochodzie ogranicznika prędkości. Na to będą musieli się przygotować kierowcy, którzy w ciągu roku otrzymają przynajmniej 6 mandatów z fotoradarów. W takiej samej sytuacji będa też ci, którzy zaliczą na swoim koncie co najmniej 11 punktów karnych w przeciągu 18 miesięcy.   

Po zamontowaniu ogranicznik prędkości, dzięki danym geolokalizacyjnym blokowałby maksymalną prędkość pojazdu na poziomie 30 mph lub do 5 mph ponad obowiązujący limit. Gdyby wprowadzono takie same przepisy w Polsce byłoby to 48 km/h lub do 8 km/h ponad limit. Oczywiście w naszym kraju nie pojawił się jeszcze taki pomysł, ale kto wie, czy nasze władze nie zainspirują się tym. Mimo wszystko propozycja Andrew Gounardes’a musi jeszcze wpierw zostać zaakceptowana przez władze stanowe. Z powodu nagłego wzrostu liczby wypadków w Stanach Zjednoczonych nowe uregulowania dotyczące tego tematu na pewno pojawią się wkrótce.

Przeczytaj również