Obowiązek, którego wielu nie rozumie! Kierowcy narażają się na wysoki mandat!

Obowiązek, którego wielu nie rozumie! Kierowcy narażają się na wysoki mandat!

Obowiązek, którego wielu nie rozumie! Kierowcy narażają się na wysoki mandat!

Podaj dalej

Obowiązek, który sprawia kierowcom największe problemy? Cóż… w pewnym sensie można tak powiedzieć. Pewnie wielu z nas widziało już w swoim życiu, że niektórzy kierowcy mają ogromny problem w zrozumieniu korytarza życia. Znajdą się osoby, które zamiast podjąć instynktowną decyzję, zastanawiają się nad tym co powinni zrobić. W tym artykule opowiemy wam co grozi za nieprzestrzeganie tego przepisu, a przy okazji wyjaśnimy jak poprawnie wykonać korytarz życia. Zapraszamy!

Obowiązek, którego wielu nie rozumie?!

W ostatnim czasie rozmawialiśmy o nagminnym przekraczaniu prędkości przez kierowców w obszarze zabudowanym. Dzisiaj omówimy sobie równie ważny obowiązek, którego wielu wydaje się nie rozumieć. A nawet jeśli w jakiś sposób pojmują jego istnienie to i tak mają problem w egzekwowaniu go. Czym więc jest ten tajemniczy obowiązek, o którym wspomnieliśmy? Jakie konsekwencje czekają kierowcę za jego nieprzestrzeganie oraz dlaczego jest on nam w ogóle potrzebny? 

Korytarz życia to wolna przestrzeń pozostawiona specjalnie dla samochodów uprzywilejowanych, takich jak policja, czy karetka. Polega mniej więcej na tym, że skraca w znacznym stopniu czas przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse powodzenia akcji. Najbardziej przydatny okazuje się na autostradach oraz drogach ekspresowych, gdzie ruch jest natężony i bardzo łatwo o korki. To właśnie w takich sytuacjach wielu kierowców zdaje się panikować, słysząc z oddali zbliżającą się syrenę. 

O tym, aby móc utorować drogę służbom ratunkowym musimy pamiętać w każdej chwili. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie to potrzebne, ale właśnie w takich sytuacjach najistotniejszy jest czas, którego czasem jest strasznie mało. Dlatego z tworzeniem korytarza życia nie możemy zwlekać do ostatniej chwili. Szybka reakcja to podstawa. Zawsze, trafiając na korek lub światła zjeżdżamy do krawędzi pasa, aby nie spowalniać tych, którzy ratują życia.

Zasady są bardzo proste. Kiedy usłyszymy za nami sygnał karetki lub widzimy, że droga jest zakorkowana powinniśmy zjechać na bok pasa. Jeśli jesteśmy na lewym pasie zjeżdżamy na lewo, a jeśli na innym to na prawo. W ten sposób powstaje jeden pas wolny, którym bezpiecznie mogą przejechać służby ratunkowe. 

Jakie kary czekają na kierowców?! 

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

Łamanie prawa zawsze wiąże się z konsekwencjami i tak też jest w tym przypadku. Za złamanie przepisów dotyczących tworzenia korytarza życia zostały przewidziane surowe kary. Kierowcom grozi 2500 zł mandatu, a jeśli spowoduje jeszcze zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może stracić swoje prawo jazdy. Nie ma się co dziwić biorąc pod uwagę jak ważne jest przepuszczenie karetki jadącej na sygnale, w końcu chodzi tu o ludzkie życie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News