Nowy znak pojawił się na polskich drogach?! Srogie kary dla kierowców!

Nowy znak pojawił się na polskich drogach?! Srogie kary dla kierowców!

Nowy znak pojawił się na polskich drogach?! Srogie kary dla kierowców!

Podaj dalej

Nowy znak pojawił się na polskich drogach? O tym właśnie sobie w dzisiejszym artykule porozmawiamy. Postaramy się rozwiać wasze wszelkie wątpliwości i zobaczycie czy naprawdę macie się czego bać. Dodatkowo opowiemy wam o “odmianie” znaków, których kierowcy nie znają i narażają się tym samym na duże kary!

Nowy znak na polskich drogach? Cóż… 

Kierowcy na polskich drogach uważają, że przeżyli już naprawdę wiele i nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Niestety prawda jest zupełnie inna. Istnieją znaki, które w Polsce bardzo często są ze sobą mylone, zupełnie jakby dopiero co zostały wprowadzone przez rząd. Dlaczego tak jest? Przekonacie się o tym po przeczytaniu tego artykułu. W pierwszej kolejności musimy jednak zadać sobie jedno konkretne pytanie. Czy na polskich drogach naprawdę pojawił się nowy znak i czy mamy się czego bać? 

Już w tym momencie możecie odetchnąć z ulgą, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie jakikolwiek nowy znak miał się pojawić. Dzisiaj skupimy się na kształcie znaków drogowych, które są równie istotne co znajomość nowego znaku. Kwadratowa obwódka potrafi zmienić naprawdę wiele i wystarczy moment, żeby kierowca zaczął mieć kłopoty. Już spieszymy z wyjaśnieniami, dlaczego tak jest. 

Znak D-43, czyli “Strefa ograniczonej prędkości” z kwadratową obwódką informuje kierowcę o limicie prędkości. W przypadku kiedy ma kwadratową, białą obwódkę, najbliższe skrzyżowanie nie oznacza końca jego obowiązywania. Informuje nas o tym znak D-44, o czym mówi jego druga nazwa “Koniec strefy ograniczonej prędkości”. Gdzie możemy napotkać takie znaki? otóż najczęściej korzysta się z nich w miejscach z dużym natężeniem ruchu zarówno pojazdów, jak i pieszych. Oznacza to, że zobaczyć taki znam możemy głównie w centrach miast, ale też na osiedlach mieszkaniowych.

Tablica ze zdjęcia to znak D-43 „Strefa ograniczonej prędkości”. Tak, nadal określa ona dopuszczalną szybkość jazdy. Tyle że na odcinku nie do najbliższego skrzyżowania, a miejsca, w którym zostanie odwołana znakiem D-44 „Koniec strefy ograniczonej prędkości”. Strefy takie powołuje się w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych. Mowa zatem np. o centrach miast, ewentualnie osiedlach mieszkaniowych. Nie ma jednego wzoru obowiązującej prędkości w strefie. Ta jest dobierana przez zarządcę drogi.

To jednak nie wszystko…

znaki drogowe wyswietlacz

Oprócz stałego ograniczenia prędkości w strefie oznaczonej znakiem B-43 obowiązuje jeszcze kilka istotnych zasad, które musimy teraz przytoczyć dla waszego bezpieczeństwa! Domyślacie się już, o co chodzi? 

Najczęściej w takiej strefie skrzyżowania są równorzędne. Ponadto na terenie podlegającym znakowi D-43 powinny się znajdować rozwiązania wymuszające zmniejszenie prędkości jazdy między innymi progi spowalniające oraz przewężenia jezdni. Ważne jest też to, że w przypadku, gdy ograniczenie prędkości nie przekracza 30 km/h i występują rozwiązania ograniczające prędkość, nie napotkamy dotyczących ich ostrzeżeń.

Lepiej mieć się na baczności!

znak drogowy
fot. pixabay

Jak dobrze wiecie w ostatnim czasie został wprowadzony nowy taryfikator mandatów, przez co nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takim wypadku wręcz musimy pamiętać o wspomnianych przez nas regułach. W przeciwnym razie narażamy się policjantom na wysoką karę, którą raczej każdy z nas chciałby uniknąć, prawda? Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach, czy przytoczony przez nas temat jest dla was czymś nowym. A może już wcześniej o tym słyszeliście? Czekamy na wasze odpowiedzi! 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News