Nowy przepis nie ma litości dla kierowców! Przez ten dokument zapłacisz nawet 5000 złotych kary!

Kierowcy, którzy posiadają ten dokument w portfelu muszą mieć się na baczności. Posiadanie go wiąże się bowiem z otrzymaniem kary, która w najgorszym wypadku wynieść może nawet 5000 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, w jaki sposób jej uniknąć oraz kto dokładnie powinien czuć się zagrożony. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, to serdecznie zachęcamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu!

senior seniorzy prawo jazdy badanie badania
Podaj dalej

Nowy przepis nie ma litości dla kierowców!

Polacy w całym kraju muszą przygotować się na prawdziwy przełom. Posiadanie tego dokumentu wiązać będzie się z opłatą 5000 złotych, a także wieloma nieprzyjemnościami. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam, o co tak dokładnie chodzi. Bez zbędnego przedłużania przejdźmy do rzeczy! 

Kierujący, którzy mają w swoich portfelach bezterminowe prawa jazdy będą musieli przygotować się na ważną zmianę. Ostatnim razem taka forma uprawnienia wydawana była 19 stycznia 2023 roku. Do pewnego czasu ich właściciele nie musieli przejmować się zbędnymi formalnościami. Rząd podjął jednak ważną decyzję, informując, że zostanie wprowadzony nowy wzorzec tego dokumentu, który skróci czas jego ważności maksymalnie do 15 lat. Oznacza to, że osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy będą musiały koniecznie je wymienić. Kiedy nowy obowiązek wejdzie w życie? 

Wniosek o przyznanie nowego prawa jazdy Polacy będą mogli złożyć dopiero w 2028 roku. Szacuje się, że cały ten proces potrwa do 2033 roku. Po tym czasie wszystkie bezterminowe prawa jazdy będą miały swoje terminowe odpowiedniki. Obecnie konkretny dzień, czy nawet miesiąc nie są nam na razie znane. Wiemy jedynie tyle, że osoby posiadające aktualne badania lekarskie nie będa musiały ponownie przez nie przechodzić. Starczy jedynie złożyć odpowiednie papiery i odebrać nowy dokument. Nierespektowanie przepisów tak jak zwykle wiąże się ze sporymi konsekwencjami. Brak wymiany sprawi, iż policja uzna nas za kierujących bez uprawnień. Przyłapani na gorącym uczynku możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 5000 złotych. 

Ile przyjdzie nam zapłacić za wymianę prawa jazdy? 

Polskie Prawo Jazdy

Oczywiście najprostszym sposobem na uniknięcie kary jest wymiana dokumentu, która nie kosztuje dużo. Obecnie za samo wydanie nowego dokumentu prawa jazdy wystarczy zapłacić równe 100 zł. Opłata ewidencyjna została już zniesiona 1 lipca tego roku i nie musimy już więcej dopłacać tych 50 groszy. Pozostaje nam jednak jeszcze kwestia badania lekarskiego. Jeżeli nie jest ono aktualne musimy badanie przejść ponownie, a to wiąże się z wydatkiem dodatkowych 200 zł. Podobnie sprawa wygląda w przypadku już nieaktualnego zdjęcia. Kwota jaką będziemy musieli zapłacić za zrobienie nowej fotografii zależy od zakładu fotograficznego, do którego się udamy. Przeważnie cena waha się od 10 do 50 zł. W związku z tym za wydanie nowego dokumentu zapłacimy w najlepszym przypadku jedynie 100 zł, zaś w najgorszym pożegnamy się z kwotą 350 zł. To i tak znacznie niższa stawka niż kara, która grozi za jego brak.

 

Przeczytaj również