Nowy przepis dla kierowców?! Wystarczy szczegół, aby otrzymać wysoki mandat!

Nowy przepis dla kierowców?! Wystarczy szczegół, aby otrzymać wysoki mandat!

Nowy przepis dla kierowców?! Wystarczy szczegół, aby otrzymać wysoki mandat!

Podaj dalej

W tym artykule przypomnimy wam o jednym z przepisów, o którym być może zapomnieliśmy. Warto o nim regularnie przypominać, gdyż za jego nieprzestrzeganie otrzymać możemy 12 punktów karnych. Oprócz tego na barki kierującego trafia także mandat do zapłacenia. Dlaczego tak w ogóle jest i czym możemy narazić się policji? Zobaczcie sami…

Nowy przepis dla kierowców?! 

karanie mandatem etoll
Freepik

Nowy przepis dla kierowców budzi panikę?! Jego nieznajomość grozi otrzymaniem wysokiego mandatu oraz punktami karnymi! W tym artykule wyjaśnimy wam, że w przypadku tego prawa wystarczy chwila, aby skonfrontować się z konsekwencjami. O co więc chodzi i czy kierujący w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? 

17 września zeszłego roku byliśmy świadkami wielkich zmian dla kierowców w całej Polsce. To właśnie tego dnia weszły zmiany w mandacie za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Wcześniej kara ta wynosiła 500 zł i jedynie 5 punktów karnych. Od niespełna roku jeżdżący używający smartfonów narażają się na aż 12 punktów karnych, w przypadku kary finansowej nie wprowadzono żadnych zmian. Zaskoczeni? 

Polskie prawo zakazuje nam korzystania z telefonu podczas jazdy, jeśli wymagane jest do tego trzymanie go w ręce.  Z przykrością musimy stwierdzić, że często dochodzi do lekceważenia tego przepisu, a na skutek tego, do kolizji oraz wypadków. Mówi się, że nawet co czwarta zderzenie jest spowodowane właśnie używaniem przez kierowcę telefonu.

Na czym dokładnie polega problem?

telefon mandat policja skrzyżowanie światła chwytak zestaw
Freepik

Problemem nie są jednak jedynie rozmowy przez telefon, a samo korzystanie z niego. Kierowcy podczas jazdy potrafią być zajęci przeglądaniem, czy też korzystaniem z różnych aplikacji, przez co ich uwaga nie skupia się na drodze. Niestety to nie wszystko, bo coraz częściej możemy spotkać się z kierowcami zajętymi wideokonferencją lub nagrywaniem filmiku w trakcie prowadzenia auta! Nawet jeśli urządzenie nie jest trzymane w dłoni, lecz jest przymocowane do specjalnego uchwytu to wciąż taka czynność będzie mocno rozpraszać jeżdżącego.

Są to zdecydowanie nieodpowiedzialne zachowania, które mogą przyczynić się do powstania bardzo groźnych wypadków. Kierowca powinien być zawsze czujny i skupiony na drodze, a korzystanie w jakikolwiek sposób z telefonu skutecznie potrafi to utrudnić. Właśnie dlatego kara za nierozstawanie się z telefonem nawet podczas jazdy została podwyższona. Teraz każdy z nas musi się pilnować. W innym przypadku w łatwy sposób zgarniemy 12 punktów karnych, które szybko przybliżą nas do utraty prawa jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News