Nowy obowiązek wzywa kierowców! Kara za jego nieprzestrzeganie to kilkaset złotych!

Nowy obowiązek wzywa kierowców! Kara za jego nieprzestrzeganie to kilkaset złotych!

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023

Podaj dalej

Nowy obowiązek wzywa, a zarazem straszy polskich kierowców. Jego nieprzestrzeganie wiąże się z wieloma problemami, w tym wysokim mandatem, który opiewa na kilkaset złotych. Dlatego przychodzimy do was z pomocną ręką i wyjaśnimy wam, o jakim obowiązku mowa oraz w jaki sposób możemy uniknąć mandatu od funkcjonariuszy. Zaciekawieni? W takim razie zapraszamy do lektury!

Nowy obowiązek wzywa kierowców!

strefa czystego transportu mandat

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o nowym obowiązku, który dotknie sporą część kierowców w Polsce. Zapominalstwo oraz lekceważące podejście będzie przez mundurowych surowo karane. Kwota mandatu bowiem jest pokaźna, a patrząc na aktualną sytuację finansową w kraju lepiej na siłę się nie wychylać. To właśnie z taką myślą powstał ten artykuł. Opowiemy wam co trzeba zrobić, aby uniknąć wszelkich problemów z policjantami, a przy okazji wyjaśnimy, o co dokładnie chodzi i czym jest nowy obowiązek. 

Zacznijmy od tego, że Radni Miasta Krakowa 23 listopada zeszłego roku postanowili przyjąć ustawę dotyczącą stworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT). Zmiana ta oczywiście dotyczy całego miasta. Na tym etapie warto wspomnieć, że to pierwsze przedsięwzięcie tego typu. W naszym kraju bowiem nie ma jeszcze żadnej SCT. Pierwsze zmiany są przewidziane na lipiec 2024 roku. Co ciekawe, pełna wersja projektu ma ujrzeć światło dzienne dwa lata później. Czy możemy być pewni, że na pewno tak będzie? Cóż… prawda jest taka, że do tego czasu może zdarzyć się praktycznie wszystko! 

Zastanówmy się więc, dlaczego Strefa Czystego Transportu obejmie całe miasto i w czym ma nam to pomóc. Projekt SCT korzysta z badań ruchu wykonanych na krakowskich ulicach, co ciekawe decyzja o wprowadzeniu strefy w całym mieście wynika z zapewnienia efektywnego rozwiązania problemu z zanieczyszczeniem powietrza. To właśnie dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że większy obszar strefy zapewni nam większą poprawę jakości powietrza. 

Z czym wiąże się wdrożenie SCT i kiedy to nastąpi?

strefa czystego transportu

Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu będzie dwuetapowe. Pierwsze ograniczenia mają być mniej surowe niż te docelowe. Oczywiście w Krakowie wciąż spotkamy pojazdy o różnych napędach. Jest tu jednak haczyk, bo w pierwszej kolejności muszą spełniać odpowiednie normy emisji spalin.

Już za półtora roku zostanie wdrożony pierwszy etap SCT w Krakowie. W lipcu 2024 roku do miasta nie wjadą najstarsze i najbardziej zanieczyszczające powietrze pojazdy. Mowa tu o autach około 30 letnich. Dla pozostałych samochodów ograniczenia będą bardzo łagodne. Te zarejestrowane przed 1 marca 2023 roku wjadą do Krakowa, jeżeli spełnią pewne warunki. W przypadku pojazdów napędzanych benzyną/LPG muszą posiadać przynajmniej normę Euro 1, a te z silnikiem diesla normę Euro 2. Samochody zarejestrowane po 1 marca 2023 roku zmierzą się z większymi ograniczeniami. Pojazdy na benzynę/LPG będą musiały spełniać normę Euro 3, a auta napędzane dieslem normę Euro 5.

Na drugi etap SCT przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo zacznie on obowiązywać dopiero w lipcu 2026 roku. Wtedy z ograniczeniem wjazdu spotkają się kierowcy ponad 26-letnich pojazdów na benzynę oraz ponad 16-letnich napędzanych dieslem. Oznacza to, że do Krakowa wjadą jedynie samochody zasilane benzyną/LPG, które spełniają przynajmniej europejski standard emisji spalin Euro 3. W przypadku aut na diesel będzie to przynajmniej norma Euro 5.  

Zlekceważysz nowy obowiązek? Zapłacisz! 

mandat policja kontrola drogowa
gov.pl

Pojazdy wjeżdżając do Strefy Czystego Transportu będą sprawdzane pod względem posiadania specjalnej naklejki, która stanowi takowy bilet wstępu. Na szczęście nie jest ona droga, bo jej wydanie kosztuje jedynie 5 zł. To właśnie na niej są zapisane najważniejsze informacje: rok produkcji auta, jego numer rejestracyjny, rodzaj paliwa oraz nazwa gminy ustanawiająca SCT. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów, taką naklejkę powinniśmy umieścić na przedniej szybie w lewym dolnym rogu.

Jak można się spodziewać spełnienie zaleceń może wiązać się z konsekwencjami i tak właśnie ma być też tutaj. Za brak odpowiedniego oznakowania będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Zdecydowanie lepszą opcja jest wydać 5 zł na naklejkę nić stracić pół tysiąca za zapominalstwo lub lenistwo.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News