Nowy obowiązek dla kierowców! Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ogromną karę!

Nowy obowiązek dla kierowców! Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ogromną karę!

Nowy obowiązek dla kierowców! Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ogromną karę!

Podaj dalej

Od 1 stycznia bieżącego roku kierowcy są zobowiązani do przestrzegania nowego obowiązku? Niestety jest to prawda, a lekceważenie przepisu wiązać będzie się z przykrymi karami finansowymi. Wystarczy jednak, że uzupełnisz odpowiedni dokument i dostarczysz go w odpowiednie miejsce. W tym artykule wyjaśnimy ci, co zrobić, aby uniknąć ogromnych kar finansowych. Jesteście ciekawi, o co chodzi? W takim razie zaczynajmy!

Nowy obowiązek dla kierowców! 

Od 1 stycznia bieżącego roku kierowcy muszą spełnić nowy obowiązek, o którym wielu jeszcze nie słyszało. Zapominalstwo i niewiedza będą w tej sytuacji srogo karane. Nie złożenie tego dokumentu będzie skutkowało poważnymi konsekwencjami. Nawet wtedy, kiedy dokument zostanie wysłany po terminie! W tym artykule wyjaśnimy wam, z czym mamy do czynienia oraz o jakiej karze finansowej mowa. Zaciekawieni? 

Mowa tu oczywiście o złożeniu deklaracji PCC-3, która pozwala nam na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak to działa? Otóż jeśli zawarliśmy jakąkolwiek umowę cywilnoprawną (np. kupno samochodu) to wtedy powinniśmy wypełnić wspomniany wcześniej dokument. Następnie gdy urząd wyliczy wartość podatku dla czynności cywilnoprawnych naturalnie będziemy musieli je opłacić. W czym więc tkwi tak naprawdę haczyk? Raczej wielu z was kojarzy, że PCC-3 jest już z nami od jakiegoś czasu. Prawdziwa zmiana dotyczy czasu na złożenie w Urzędzie Skarbowym tej deklaracji. Od 1 stycznia bowiem mamy jedynie dwa tygodnie na to, aby dostarczyć dokument. Jeśli zapomnimy o tym terminie będziemy musieli nastawić się na ogromne kary! 

Krótszy termin na złożenie deklaracji niestety zaowocuje większą szansą na przegapienie terminu końcowego i zapłacenie kary. Ta akurat może być bardzo wysoka, bo może sięgnąć aż 20-krotność minimalnego wynagrodzenia! Biorąc pod uwagę najlepszy dla naszego portfela scenariusz, kara za niezapłacenie PCC na czas wyniesie zaledwie 10 proc. płacy minimalnej. W tym roku musimy się przygotować na kwoty w wysokości od 349 zł do 69 800 zł, a w lipcu od 360 zł do aż 72 000 zł!

Kto uniknie składania dokumentu? 

Nie każdy z nas jednak będzie musiał płacić podatku PCC-3. W sytuacji gdy czynność cywilnoprawna, której dokonujemy, jest opodatkowana podatkiem VAT, nie podlega ona wtedy PCC. Dokładnie tak samo jest w przypadku, kiedy choć jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT-u.

Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć ze strony internetowej podatki.gov.pl, gdzie wszystko jest jasno wyjaśnione. Co sądzicie o tych zmianach? Może mieliście już okazję składać taką deklarację? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News