Nowy dodatek węglowy już wkrótce?! Od kiedy będziemy mogli składać wnioski?

Nowy dodatek węglowy już wkrótce?! Od kiedy będziemy mogli składać wnioski?

węgiel JSW odwołane zamówienia

Podaj dalej

Nowy dodatek węglowy już wkrótce? Polacy już od dłuższego czasu się nad tym zastanawiają i oczekują konkretnych odpowiedzi od rządu. My w dzisiejszym artykule opowiemy wam czy jest realna szansa na nowy dodatek węglowy, a jeśli tak to kiedy będziemy mogli składać na niego wnioski. Jeśli jesteście zainteresowani tematem dotyczącym węgla to zapraszamy! Czy Polacy będą mieć powód do świętowania? Przekonajmy się…

Nowy dodatek węglowy już wkrótce?! 

WĘGIEL WOREK
Freepik

Dodatek węglowy to świadczenie, z którego skorzystała naprawdę duża grupa Polaków. Wraz z rozpoczęciem 2023 roku wszyscy zaczęli się zastanawiać czy możemy liczyć na kolejną “edycję” tego atrakcyjnego dofinansowania. Niektórzy mówią, że nowy dodatek węglowy to tylko kwestia czasu i już wkrótce ujrzymy jego nową formę. W tym artykule opowiemy wam czy dodatek węglowy naprawdę zbliża się do nas wielkimi krokami i czy już niebawem będziemy mogli składać wnioski. Jak więc wygląda sytuacja ze znanym dofinansowaniem? 

Już na wstępie musimy ostudzić wasze podekscytowanie i podkreślić, że na tę chwilę ustawodawcy nie mają w planach stworzyć kolejnej dopłaty do zakupu węgla. Aktualna sytuacja na rynku nie wskazuje na to, aby ceny surowca wzrosły jak to miało miejsce w zeszłym roku. Dodatkowo Anna Moskwa – minister klimatu i środowiska uspokoiła rodaków, mówiąc, że węgla w sezonie grzewczym 2023/2024 nie zabraknie. Oznacza to, że najprawdopodobniej wreszcie ujrzymy stabilne ceny węgla, które w najmniejszym stopniu nie będą przypominały tych z 2022 roku. 

Zgodnie ze słowami pani minister nasz kraj będzie kontynuować import węgla na potrzeby gospodarstw domowych. Surowiec będzie importowany, aż krajowe wydobycie węgla nie będzie w stanie pokryć 100 proc. zapotrzebowania.

Co zaoferuje nam rząd w kwestii węgla?

węgiel krajowy węglokoks PGG
Węglokoks

Przypominamy tutaj, że wciąż można oczywiście skorzystać z możliwości zakupu węgla w preferencyjnych cenach od samorządów. Kupując węgiel od gmin maksymalnie zapłacimy 2000 zł za tonę. Wnioski na zakup tego surowca od samorządów będą przyjmowane do 15 kwietnia 2023 roku. 

Co ciekawe, możliwa jest kontynuacja tego programu także w następnym sezonie grzewczym. Rząd jednak nie jest w stanie odpowiedzieć swoim obywatelom czy rzeczywiście tak będzie. Dodatek węglowy, czy też inne formy wsparcia na sezon grzewczy 2023/2024 stoją na razie pod wielkim znakiem zapytania. Wiele będzie zależeć od wysokości cen za energię w tym roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News