Nowe obowiązkowe wyposażenie w aucie?! Zapomnisz? Dostaniesz mandat!

Nowe obowiązkowe wyposażenie w aucie?! Zapomnisz? Dostaniesz mandat!

Nowe obowiązkowe wyposażenie w aucie?! Zapomnisz? Dostaniesz mandat!

Podaj dalej

Znajomość przepisów to jeden z głównych obowiązków każdego kierowcy. Nieznajomość, a co za tym idzie nieprzestrzeganie prawa nigdy nie kończy się dobrze. W dzisiejszym tekście opowiemy wam o wyposażeniu, które powinno znaleźć się w autach kierujących! Porozmawiamy o mandatach oraz o tym, w jaki sposób ich uniknąć. Jeśli jesteście ciekawi, o co chodzi to zapraszamy!

Nowe obowiązkowe wyposażenie w aucie?! Kierowcy powinni czuć się zagrożeni? 

jak przygotować samochód

Nowe obowiązkowe wyposażenie w aucie? Kierowcy pierwszy raz usłyszeli o tym już jakiś czas temu i wywołało to u nich spore zamieszanie. Jeśli policja podda was kontroli i zobaczy, że nie macie tych przedmiotów w samochodzie to otrzymacie od nich srogi mandat. W tym artykule wyjaśnimy wam, na co mundurowi zwracają szczególną uwagę oraz w jak prosty sposób uniknąć kary. Czym grozi jazda bez obowiązkowego wyposażenia? Zobaczcie sami! 

Na samym początku podkreślamy, że w naszym kraju nie obowiązuje żadne nowe obowiązkowe wyposażenie. Dzisiaj skupimy się na istniejącym już przepisie, o którym być może nie wszyscy słyszeli. Kierowcy, chcący poruszać się po drodze muszą być zaznajomieni z prawem, w przeciwnym razie szybko stracą swoje prawa jazdy. W Polsce mamy jedynie dwa obowiązkowe przedmioty, które koniecznie muszą znaleźć się w naszych autach. Oczywiście mowa tu o trójkącie ostrzegawczym oraz gaśnicy.

Choć pewnie wielu z was zdaje sobie sprawę z zastosowania trójkąta ostrzegawczego to i tak musimy mu moment poświęcić. Ten odblaskowy przedmiot znajdujący się w naszym aucie jest niezbędny do zasygnalizowania miejsca wypadku lub awarii pojazdu. Dzięki niemu pozostali kierujący z odpowiednim wyprzedzeniem informowani są o potencjalnym zagrożeniu. W przypadku gaśnicy ta powinna znajdować się w łatwo dostępnym dla kierowcy miejscu. Już teraz warto podkreślić, że żaden z przepisów nie definiuje zbyt dokładnie tego określenia. Czasem możemy napotkać więc gaśnicę pod fotelem pasażera lub po prostu w bagażniku. 

Jaki mandat dla kierowcy?! 

Najczęściej niewskazanie miejsca, w którym znajduje się gaśnica lub trójkąt ostrzegawczy wiąże się z mandatem. W końcu policjant ma obowiązek sprawdzić nasze wyposażenie, a niedokładna odpowiedź o lokalizacji przedmiotów może tylko wzbudzić jego podejrzenia. W przypadku, kiedy mundurowy stwierdzi, że nie posiadamy, któregoś z nich to zostanie wystawiony nam mandat. Ten zaczyna się od 20, a kończy nawet na 500 zł! 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News