Nowe obowiązkowe wyposażenie auta! Polacy muszą przygotować się na nowy wydatek?!

Nowe obowiązkowe wyposażenie auta! Polacy muszą przygotować się na nowy wydatek?!

model audi q3 bagaznik

Podaj dalej

Nowe obowiązkowe wyposażenie pojazdu wydaje się być już tylko kwestią czasu. Nowa propozycja weszła do senatu i czeka na ostateczne zatwierdzenie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to Polacy będą musieli przygotować się na istotne zmiany. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, o jaki przedmiot chodzi i czy aby na pewno każdy musiałby dostosować się do nowego przepisu. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

Nowe obowiązkowe wyposażenie auta?!

obowiązkowe wyposażenie apteczka

Kierowcy posiadają szereg obowiązków, które muszą spełnić przed wyruszeniem w podróż swoim samochodem. Niestety wiele wskazuje na to, że do istniejących już przepisów dołączy kolejny, który dotyczyć będzie wyposażenia pojazdu. Ustawa trafiła do senatu więc brakuje naprawdę niewiele, aby zmiana została już oficjalnie wprowadzona. O jaki przedmiot chodzi? 

Mowa tu o apteczkach w autach, których u wielu Polaków brakuje. Jest to spowodowane tym, że w naszym kraju nie ma obowiązku przewożenia ze sobą takiego wyposażenia. Co ciekawe, jesteśmy jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których posiadanie apteczki nie jest przymusem. 

W czasie obrad senackiej Komisji Infrastruktury senator Lewicy Wojciech Konieczny złożył poprawkę w ustawie o systemach homologacji pojazdów. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Polską Agencję Prasową przewiduje ona wprowadzenie obowiązku wyposażania samochodów w apteczki. Zawartość takiej obowiązkowej apteczki byłaby dokładnie opisana w odpowiedniej normie polskiego prawa. Co ciekawe, wymóg ten miałby dotyczyć tylko nowy pojazdów, które sprzedawane są w salonach.

Co jeszcze może nas czekać?

Senat pracuje aktualnie nad ustawą o systemach homologacji pojazdów. Celem obrad jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów. Nowe zmiany ustalą, jak ma wyglądać postępowanie podczas badań, zezwalające na dopuszczenie pojazdu do sprzedaży w naszym kraju. Poruszana jest również kwestia poprawy przepisów o homologowaniu instalacji LPG. Oczywiście, mogą pojawić się też inne zmiany w liście obowiązkowego wyposażenia auta.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News