Nie wymieniłeś jeszcze tego dokumentu?! Musisz się pospieszyć, bo czasu zostało naprawdę niewiele!

Nie wymieniłeś jeszcze tego dokumentu?! Musisz się pospieszyć, bo czasu zostało naprawdę niewiele!

Nie wymieniłeś jeszcze tego dokumentu?! Musisz się pospieszyć, bo czasu zostało naprawdę niewiele!

Podaj dalej

Kierowco, nie wymieniłeś jeszcze tego dokumentu? W takim razie musisz szybko to zmienić! W końcu w przeciwnym razie narazisz się na spore komplikacje. W tym artykule wyjaśnimy ci, o jaki dokument chodzi oraz kiedy mija termin jego wymiany. Jeśli jesteś ciekawy, o co dokładnie chodzi to zapraszamy do zapoznania się z treścią tego tekstu!

Nie wymieniłeś jeszcze tego dokumentu?!

Kierowcy, którzy nie wymienią tego dokumentu na czas będą musieli mierzyć się ze sporymi kłopotami. Czasem wystarczy naprawdę chwila poświęconego przez nas czasu, aby definitywne zażegnać dany kłopot. W tym artykule wyjaśnimy wam, jaki dokument musicie wymienić oraz do kiedy macie na to czasu. Pamiętajmy jednak, że ten leci nieubłaganie i im dłużej będziecie zwlekać, tym gorzej. O co więc chodzi? 

O bezterminowe prawa jazdy, które do stycznia 2013 roku były wydawane w naszym kraju. Jednak po podanej przez nas dacie zaczęto wystawiać kierowcom dokumenty z terminem ważności, które maksymalnie ważne są przez 15 lat. Oczywiście, jeśli lekarz stwierdził pewne problemy, takie jak kłopoty ze wzrokiem to okres ten był niższy. Mimo wszystko musimy zadać sobie pytanie: co z kierowcami, którzy dokument bezterminowy posiadają? Jak możecie się domyślić jego wymiana jest nieunikniona, kiedy jednak nastąpi? W 2028 roku i potrwa do 2033 roku, choć czasu zostało naprawdę dużo to i tak lepiej z tyłu głowy mieć świadomość, że taki czas nadejdzie. 

Co zrobić, aby otrzymać nowy dokument?

Sprawa ta wcale nie jest taka trudna, jak się może wydawać. Wystarczy tak naprawdę, że złożymy wniosek o wydanie nowego prawa jazdy poprzez platformę ePUAP. Jeśli jednak wolimy tradycyjną metodę możemy jak najbardziej pójść do odpowiedniego urzędu i wszystko załatwić na miejscu. Musimy jednak pamiętać, że przy składaniu będziemy musieli wylegitymować się naszym dowodem osobistym, więc warto mieć go przy sobie. 

Co jeszcze będzie nam potrzebne? Otóż do wniosku musimy dołączyć nasze aktualne zdjęcie oraz potwierdzenie wniesienia opłaty 100,50 zł. W przypadku, gdy kończy się ważność naszych badań lekarskich lub mamy skierowanie na nie, należy je przejść i przynieść orzeczenie lekarskie. Co więcej,  badania lekarskie będą musieli obowiązkowo przejść kierowcy pojazdów ciężarowych oraz samochodów z przyczepą. Mowa tu między innymi o kategoriach typu: C, CE, D, DE oraz BE. Nowy dokument prawa jazdy otrzymamy już po kilkunastu dniach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News