Na konta Polaków trafi kilka tysięcy złotych! Koniecznie sprawdź czy pieniądze już do ciebie przyszły!

Na konta Polaków trafi kilka tysięcy złotych! Koniecznie sprawdź czy pieniądze już do ciebie przyszły!

pieniądze dodatek rodzice dziecko

Podaj dalej

Osoby, o których wam dzisiaj opowiemy mogą już sprawdzać swoje konta bankowe, gdyż istnieje szansa na to, że otrzymają one atrakcyjne wsparcie. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, o jakim świadczeniu mowa oraz jakie warunki należy spełnić, aby je dostać! Dodatkowo pewnie wielu z was zastanawia się jaki wniosek należy złożyć. Gotowi? W takim razie zaczynajmy!

Na konta Polaków trafi kilka tysięcy złotych! 

pieniądze kara mandat polisa oc ubezpieczenie brak płaca minimalna
artur łuczka/ Pixabay

Polacy bacznie przyglądają się swoim kontom bankowym, gdyż w najbliższym czasie wielu z nich może otrzymać pokaźne sumy. To fantastyczna wiadomość dla osób zmagających się z inflacją, a co za tym idzie podwyższonymi cenami produktów. Co więcej, okazuje się, że nie musimy wypełniać żadnych wniosków, aby otrzymać atrakcyjne wsparcie. Jeśli jesteście ciekawi, o co chodzi to zapraszamy! 

Na tym etapie warto wspomnieć, że mowa tu o tak zwanym świadczeniu honorowym, które przeznaczone jest dla stulatków. Każdy, kto bowiem skończył 100 lat z automatu otrzymuje nowe świadczenie. W 2023 roku wynosi ono nieco ponad 5,5 tys. zł, więc jak sami widzicie nie mówimy tu o małych pieniądzach. Plusem posiadania tego dodatku honorowego jest fakt, że wpływa on na otrzymywaną przez nas emeryturę.  

Na ten rok świadczeniowym emerytura honorowa wynosi dokładnie 5 540,25 zł brutto. Przypominamy jednak, że dodatek ten jest stały i jego wartość nie zmienia się od dnia przyznania, mimo że jego podstawa ulega waloryzacji. Oznacza to, że wszyscy seniorzy, którzy mają swoje 100. urodziny między 1 marca 2023 roku, a 29 lutego 2024 roku, do końca życia będą otrzymywać 5 540,25 zł miesięcznie. Co jednak z tą waloryzacją? Ona dotyczy jedynie nowych 100-latków, czyli aktualnie przyszłorocznych. W związku z tym ci, którzy dożyją stu lat po 29 lutego 2024 roku, będą otrzymywać to świadczenie o innej wartość.

Po co wprowadzono świadczenie honorowe?

pieniądze kara mandat polisa oc ubezpieczenie brak płaca minimalna
fot. freepik.com – mrshing08

Skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie takiego dodatku? Emerytura honorowa nie jest jedynie formą wsparcia dla najstarszych obywateli, wydających czasem niemałe sumy na opiekę zdrowotną. Przede wszystkim jak nazwa wskazuje ma ona uhonorować Polaków, którzy dożyli setnych urodzin. Właśnie z tego powodu nie jest to świadczenie zastępujące emeryturę, lecz dodatek do niej. Każdy 100-latek otrzyma zarówno świadczenie honorowe, jak i zwykłą emeryturę.

Jakie jest wasze zdanie na temat tego dodatku? Zmienilibyście coś w nim? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News