Minąłeś ten znak?! Do 30 marca grozi ci za to mandat!

Minąłeś ten znak?! Do 30 marca grozi ci za to mandat!

mandat policjant snieg

Podaj dalej

Czy wiedziałeś, że za przekroczenie tego znaku w Polsce jest mandat? Wystarczy, że w twoim samochodzie posiadasz “specjalne” opony, które zostały przez ciebie użyte w nieodpowiedni sposób. Kara dla takiego kierowcy jest praktycznie pewna! Dodatkowo opowiemy wam, o jaki znak konkretnie chodzi, gdzie możemy go spotkać i co należy zrobić po jego przekroczeniu!

Ten znak powinieneś znać! 

W dzisiejszym artykule opowiemy wam co nieco o znaku, który pewnie wielu z was bardzo dobrze kojarzy. Wyjaśnimy wam do kiedy obowiązuje i czy są jakieś konsekwencje za jego nieprzestrzeganie. Wielu kierowców uważa, że przekraczając ten konkretny znak musimy dodatkowo mieć w swoim aucie przedmiot, który zapewni nam bezpieczeństwo. Jednak czy tak jest na pewno? Przekonacie się o tym już niebawem! 

O jakim konkretnie znaku jest mowa? Otóż o znaku ostrzegawczym o nazwie Oszronienie jezdni, czyli żółty trójkąt z czarnym płatkiem śniegu w środku. To właśnie on ostrzega nas o potencjalnym występowaniu oszronienia drogi oraz gołoledzi. Przepisy w naszym kraju mówią jasno, że kierowcy mają obowiązek się do niego dostosować od 15 października do 30 marca. Kiedy jednak możemy się z nim spotkać oraz co musimy zrobić po jego przekroczeniu? 

Zacznijmy od tego, że znak A-32 (Oszronienie jezdni) napotkamy w miejscach, w których istnieje największa szansa na wystąpienie oszronienia oraz gołoledzi niż w przypadku innych lokacji. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się gdzie istnieje największe ryzyko poślizgu, a co za tym idzie jesteśmy w stanie w odpowiednim czasie zwolnić, unikając przy tym nieprzyjemności. Skoro już zaczęliśmy mówić o prędkości musicie zrozumieć, że za znakiem A-32 obowiązują pewne zasady, które należy przestrzegać. Po jego przekroczeniu musimy zachować szczególną ostrożność. Co więcej, powinniśmy dostosować swoją prędkość do warunków jazdy. W przeciwnym wypadku może dojść do tragedii… 

Za co dokładnie możemy otrzymać mandat?! 

Tak jak wspominaliśmy na samym początku niektórzy kierowcy obawiają się, że za przekroczenie znaku A-32 możemy otrzymać mandat. Po części to prawda, jednak sama jazda, kary nam nie zagwarantuje. Grzywna obowiązuje w momencie, kiedy kierowca używa łańcuchów do opon. Musicie wiedzieć, że kierujący może używać ich jedynie na ośnieżonych drogach. Jeśli nie weźmiemy sobie tego przepisu do serca możemy dostać 100 zł mandatu za nieuzasadnione użycie łańcuchów. Choć kara wydaje się niewielka to i tak lepiej posłuchać przepisów i uniknąć jakiejkolwiek kary, prawda? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, co o tym myślicie! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News