Duża liczba Polaków korzysta z tego świadczenia i ma wiele powodów do szczęścia. Dlaczego? Otóż wiemy, że w tym roku obywatele otrzymają nawet kilkaset złotych więcej niż w poprzednim roku! Wystarczy tylko spełnić kilka prostych warunków, a na waszych kontach pojawią się pieniądze. W tym artykule opowiemy wam dokładnie kto może ubiegać się o to wsparcie oraz czym ono tak naprawdę jest.
Jeszcze więcej pieniędzy w 2023 roku…

Polacy obsesyjnie chcą otrzymać to świadczenie! Jego posiadacze otrzymają nawet kilkaset złotych więcej niż w zeszłym roku! To bardzo dobra wiadomość dla osób, których tegoroczne podwyżki cen uderzyły najbardziej. O co dokładnie chodzi i kto może ubiegać się o świadczenia? Na te pytania odpowiemy wam w dzisiejszym artykule!
W 2023 roku zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej świadczenie pielęgnacyjne zostało podniesione z 2 119 zł do 2 458 zł. Oczywiście ma to związek ze zwiększeniem płacy minimalnej. Wiele osób zastanawia się teraz czy w tym roku będziemy też mieć do czynienia z jeszcze jednym wzrostem wartości świadczenia.
Na pytanie o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku resort rodziny odpowiedział jednak jasno. Świadczenie to będzie jak zawsze podniesione w roku tylko raz, a nie dwa jak w przypadku płacy minimalnej. Oznacza to, że następna podwyżka będzie dopiero 1 stycznia 2024 roku i wtedy zostanie też uwzględniony wzrost płacy minimalnej z lipca tego roku.
Kto może skorzystać ze świadczenia?

Pieniądze ze świadczenia pielęgnacyjnego otrzymuje matka lub ojciec, opiekun dziecka, członek rodziny zastępczej, albo osoba mająca obowiązek alimentacyjny. O świadczenie można się ubiegać pod warunkiem, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia 18 lat. Świadczenie to przysługuje również, gdy nastąpiło to w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia.
W tym miejscu musimy podkreślić, że nie skorzystają z tego osoby z niepełnosprawnością, które nie podejmują zatrudnienia lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby opiekować się osobą niepełnosprawną. Tak samo jest, gdy konieczna jest pomoc spowodowana ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji lub stały współudział w codziennej rehabilitacji, leczeniu i edukacji.
A wy mieliście już okazję skorzystać z tego świadczenia? Czy może dopiero co się o nim dowiedzieliście? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach co myślicie o tym wszystkim i czy tego typu podwyżka jest wystarczająca?