Masz prawo jazdy?! Z portfela ucieknie ci nawet 1500 zł

Masz prawo jazdy?! Z portfela ucieknie ci nawet 1500 zł

prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok

Podaj dalej

Wsiadając za kółko pojazdu bierzemy na siebie wielką odpowiedzialność. Ponadto na drodze kierowca zawsze musi mieć oczy dookoła głowy. Mimo wszystko posiadanie takich uprawnień to bardzo wygodny przywilej, który wielu z nas ułatwia codzienne życie. Jednak nawet kiedy nie stwarzamy zagrożenia na drodze może ono nam przynieść stratę 1500 zł!

Prawo jazdy nie pozwala na wszystko

Posiadanie prawa jazdy to z jednej strony przywilej, a z drugiej niestety duża odpowiedzialność. Już sama chęć siedzenia za kółkiem wiąże się z nie tak małymi wydatkami. Jednak na kosztach egzaminów się nie kończy, bo choćby za mały błąd osoba z uprawnieniami może zapłacić naprawdę dużą karę. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, za co można stracić 1500 zł w jedną chwilę.

Już od dawna kierowcy nie muszą wozić ze sobą swoich dokumentów. Wszystkie dane sprawdzane są przez policjantów podczas kontroli w systemie elektronicznym. Oznacza to, że zapominając zabrać z domu fizycznego prawa jazdy, nie będziemy łamać żadnego z przepisów, a nasze uprawnienia wciąż są aktywne. 

Inaczej ma się jednak spraw w przypadku, gdy prowadzimy pojazd inny niż zezwala nam na to nasza kategoria. Osoba z kategorią B nie może siedzieć za kółkiem na przykład tira lub jechać motocyklem. Ponadto od zeszłego roku przepisy nie są już tak łagodne, jak kiedyś i grozi nam teraz znacznie więcej niż 500 zł mandatu.

Co dokładnie czeka tych, którzy złamią prawo?

prawo wiezienie kierowca
fot. freepik

W przypadku, kiedy kierujący porusza się samochodem nie posiadając do niego odpowiednich uprawnień to sprawa rozwiązuje się sama. Tego typu osoby na starcie łamią prawo, przez co mandat za ich przewinienie wynosi minimum 1500 zł. Oczywiście, jeśli funkcjonariusz uzna to za stosowne może wystawić znacznie większą grzywnę, a żeby tego było mało sprawa “kierowcy” trafia do sądu. Czy to już koniec? Niekoniecznie, gdyż w sądzie kara ta może zostać podniesiona nawet do 30 000 zł! 

Niestety to dalej nie jest wszystko, ponieważ osoba popełniająca wykroczenie musi liczyć się także z zatrzymaniem aktualnych uprawnień. Wszystko wynika z kodeksu wykroczeń, który z automatu zakazuje prowadzenia pojazdów mechanicznych. W jaki sposób uprawnienie jest zabierane? Okazuje się, że podczas trwania kontroli drogowej. Co więcej, o dalszym losie prawa jazdy zadecyduje sąd. Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że zakaz prowadzenia pojazdów trwa minimum 6 miesięcy, a najdłużej może nawet potrwać do 3 lat. Jeśli narwany kierowca w tym czasie zdecyduje się na ponowną podróż (i zostanie zatrzymany przez policję) może trafić do więzienia nawet na 5 lat! 

W takim razie warto zastanowić się nad tym co robimy, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News