Masz prawo jazdy i nie masz tego w aucie?! Musisz przygotować się na stratę 500 zł!

Masz prawo jazdy i nie masz tego w aucie?! Musisz przygotować się na stratę 500 zł!

Masz prawo jazdy i nie masz tego w aucie?! Musisz przygotować się na stratę 500 zł!

Podaj dalej

Masz prawo jazdy i nie masz tego w aucie?! Musisz na to uważać! W przeciwnym razie policjant wystawi ci wysoki mandat, a ty nie będziesz mógł z tym nic zrobić. W tym artykule wyjaśnimy ci, o co dokładnie chodzi oraz jaka kara grozi kierującemu, który nie respektuje przepisów. Zaciekawieni?

Masz prawo jazdy i nie masz tego w aucie?! Szykuj się na mandat… 

W tym artykule opowiemy wam w jak łatwy sposób narazić się policji i otrzymać mandat. Jak się okazuje jest to naprawdę proste i wystarczy niewiele, aby wzbudzić zainteresowanie funkcjonariuszy. Kontrole mundurowych mogą przybierać różne scenariusze. Raz zostaniemy sprawdzeni pod kątem trzeźwości, a za drugim razem otrzymamy specyficzne pytanie. Jeśli odpowiemy na nie źle otrzymamy pokaźny mandat. Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniami… 

Mowa tu oczywiście o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, o który policjanci jak najbardziej mogą nas zapytać. Dlatego warto przygotować się na wszelkie pytania policji i z czystym sumieniem przejść przez rutynową kontrolę. Co w takim razie musimy posiadać w swoim wyposażeniu? Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest trójkąt ostrzegawczy. Ten odblaskowy przedmiot w naszym pojeździe jest niezbędny do zasygnalizowania miejsca awarii lub kolizji. To właśnie dzięki niemu inni uczestnicy ruchu z odpowiednim wyprzedzeniem zostaną poinformowani o potencjalnym niebezpieczeństwie. 

Drugim równie ważnym elementem w aucie jest oczywiście gaśnica. Znajdująca się w naszym samochodzie musi być w pełni sprawna oraz umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Trzymanie jej głęboko w bagażniku raczej nie powstrzyma zagrożenia pożarowego. W różnych pojazdach możemy znaleźć na przykład specjalne uchwyty, które służą do przechowywania gaśnicy. Jedne z nich możemy znaleźć chociażby przy fotelu pasażera. Jeśli czegoś takiego nie posiadacie, to warto mimo wszystko pomyśleć nad rozsądnym umiejscowieniem tego jakże ważnego przedmiotu. W przeciwnym razie policja nie spojrzy na to przychylnym wzrokiem, a w przypadku schowania gaśnicy w odmętach auta być może nie będziemy mogli użyć jej w potrzebie. 

Jaka kara dla kierowcy?! 

Najczęściej niewskazanie miejsca, w którym znajduje się gaśnica lub trójkąt ostrzegawczy wiąże się z mandatem. W końcu policjant ma obowiązek sprawdzić nasze wyposażenie, a niedokładna odpowiedź o lokalizacji przedmiotów może tylko wzbudzić jego podejrzenia. W przypadku, kiedy mundurowy stwierdzi, że nie posiadamy, któregoś z nich to zostanie wystawiony nam mandat. Ten zaczyna się od 20, a kończy nawet na 500 zł! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News