Mandat za nawigację to nie fikcja! Kierowcy masowo karani przez policję!

Mandat za nawigację to nie fikcja! Kierowcy masowo karani przez policję!

kierowca radio samochod mandat

Podaj dalej

Wielu kierowców na całym świecie korzysta z nawigacji w swoich telefonach. Jednak czy wiedzieliście, że tak przydatne urządzenie może zapewnić kierującemu mandat wraz z punktami karnymi? W dzisiejszym artykule opowiemy wam, na co zwracać szczególną uwagę i o co tak naprawdę chodzi. Dodatkowo przedstawimy wam kilka przyjemnych rozwiązań, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze oraz nerwy. Czym Polacy mogą narazić się policji?!

Też tak robisz podczas jazdy?

Wielu z nas korzysta z przydatnego narzędzia, jakim jest nawigacja zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się w nieco dalszą podróż. Niestety nawigacja to nie jedynie zalety. Oprócz wskazania nam drogi może ona zagwarantować nam niemały mandat. Jak w ogóle jest to możliwe i w jaki sposób uniknąć przykrych konsekwencji?

Kara oczywiście nie wzięła się znikąd i nie chodzi tu o samo używanie nawigacji w samochodzie. Mowa tu o prawidłowym korzystaniu z niej w telefonie. Oczywiście to, że jest to akurat nawigacja nie stanowi problemu, problemem jest trzymanie w ręku smartfona. Przepisy zakazują kierowcy trzymania zarówno samego urządzenia jak i słuchawki, czy też mikrofonu. Wbrew pozorom może być to bardzo niebezpieczne wykroczenie i dlatego też przewidziano za to surową karę. Jeżeli policjant przyłapie nas z telefonem w ręku podczas jazdy, najprawdopodobniej otrzymamy mandat w wysokości 500 zł oraz aż 12 punktów karnych.

Czy w tej sytuacji istnieje jakieś dobre rozwiązanie? 

wycieraczki samochód mandat policja płyn do spryskiwaczy szyba widoczność
fot. pixabay

Jak wielu z nas wie, największy kłopot w korzystaniu z nawigacji w telefonie jest taki, że w świetle prawa nie powinniśmy mieć smartfona w ręce podczas jazdy. W przypadku zlekceważenia przepisu otrzymamy mandat. Jednak wielu kierowców decyduje się na specjalny uchwyt, który znacznie ułatwia życie kierującemu. Niestety tu pojawia się pytanie, czyli gdzie uchwyt powinien być umieszczony, czy ma to jakieś szczególne znacznie? Okazuje się, że tak, gdyż nie powinniśmy mieć na szybie przedmiotu, który mógłby nam ograniczać pole widzenia. W takim wypadku najlepiej byłoby umiejscowić nawigację z telefonem w lewej dolnej części przedniej szyby. Dzięki temu w polu widzenia będzie nawigacja oraz droga. 

Dobra, ale co jeśli okaże się, że nie możemy zamontować tam telefonu wraz z uchwytem? Cóż istnieje możliwość przymocowania nawigacji w środkowej części szyby, najniżej jak to możliwe. Jeśli i taka opcja odpada, to ostatnią pozostałą możliwością wydaje się umieszczenie uchwytu na desce rozdzielczej. Decydując się na taki ruch musimy być świadomi tego, aby wybrane przez nas miejsce było w polu widzenia kierowcy, a jednocześnie poza zasięgiem poduszek powietrznych. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News