Mandat za kamerkę w aucie już obowiązuje! Nieświadomi kierowcy narażają się na kary!

Mandat za kamerkę w aucie już obowiązuje! Nieświadomi kierowcy narażają się na kary!

kamerka samochodowa kamera wideorejstrator legalne zakaz

Podaj dalej

Mandat za kamerkę w aucie obowiązuje i strasz wielu kierowców! Na wstępie zaznaczamy, że nie jest to żart, a realny przepis, za który możemy otrzymać niemałe kary. W tym artykule opowiemy wam w jaki sposób tak przydatne urządzenie, jak kamerka w samochodzie, może zapewnić nam srogi mandat. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

Mandat za kamerkę w aucie! Czym kierowca naraża się na karę?! 

prawo jazdy terminowe bezterminowe wymienić wymiana obowiązek
fot. pixabay

Nie da się zaprzeczyć, że obecnie kamerka w samochodzie jest czymś bardzo popularnym. Zapewne spora część z nas nie ruszyłaby bez niej z parkingu, a to dlatego, że zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nagraniu z kamerki samochodowej możemy udowodnić naszą niewinność w przypadku sporu o to, kto jest winowajcą kolizji. Pomocna będzie również w innych podobnych sytuacjach, lecz czy wiedzieliście, że to przydatne urządzenie może przysporzyć nam kłopotów?

Wspominaliśmy wam już jakiś czas temu o tym, że w Niemczech prawo zezwala na jazdę z włączoną kamerą w samochodzie. Oznacza to, że podczas jazdy spokojnie możemy nagrywać. Niestety nie jest to takie proste, jak może się wydawać. Sprawę mocno komplikuje przepis zabraniający filmowania osób, które nie wyraziły na to zgody. Podobnie jak w Polsce nie można tam publikować w internecie nagrań z udziałem innych osób, jeżeli nie otrzymaliśmy od nich pozwolenia. Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy pojazdów z widocznymi tablicami rejestracyjnymi, bez zgody właściciela nie mamy prawa na udostępnianie w sieci nagrania.

Niemieckie przepisy dotyczące korzystania z kamerki w aucie nie są wystarczająco ścisłe. Z jednej strony możemy nagrywać prywatne filmiki, a z drugiej publikując je bez zgody widocznych na nich osób łamiemy prawo. Nie możemy również zapomnieć o tym, że w tym kraju obliguje się właścicieli tych urządzeń do odpowiedniego ich oznakowania. Żeby tego było mało w Niemczech sądy w różny sposób podchodzą do takich nagrań jako dowody podczas postępowań. Czasem są wykorzystywane w procesach, a niekiedy odmawia się ich użycia. Zdarza się jednak tak, że autor nagrania jest karany za jego wykonanie!

To jednak nie koniec zaskakujących informacji na dziś. Największym szokiem dla nas wszystkich jest wysokość kary za stworzenie i wykorzystanie takiego nagrania. Jeśli zostanie ono uznane za nielegalne możemy otrzymać karę finansową w wysokości, uwaga, nawet 300 000 euro! Jest to odpowiednik prawie półtora miliona złotych! Na szczęście szansa na otrzymanie tak wysokiej kary przez kierowcę jest niezwykle mała. 

Rygorystyczne przepisy nie tylko w Niemczech! 

Nie tylko w Niemczech, ale także i w Austrii mamy do czynienia z surowymi przepisami, które dość mocno ograniczają obywateli. Ci, którzy decydują się łamać tam prawo muszą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Podobna sytuacja ma również miejsce na Słowacji, aczkolwiek tam powód jest inny. W Słowacji panuje zakaz umieszczania czegokolwiek na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy!

Nieznajomość przepisów szkodzi nieważne gdzie kierowca tak naprawdę się uda. Nie zapoznając się z prawem kraju, do którego się udajemy możemy otrzymać naprawdę pokaźne kary, które dosadnie wyszczuplą nasze portfele. Mamy szczerą nadzieję, że dzięki temu artykułowi rozwialiśmy wszelkie wasze wątpliwości na ten temat jazdy z kamerką. Pamiętajmy, że wyjazd to nie tylko przygotowanie odpowiedniego sprzętu, ale także poznanie zwyczajów oraz panujących w danym kraju praw. Bylibyście zaskoczeni, gdyby takie przepisy były w naszym kraju? Koniecznie dajcie nam znać o tym w komentarzach! 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News