Macie tylko dwa tygodnie na złożenie dokumentu! Później będzie już tylko kara…

Macie tylko dwa tygodnie na złożenie dokumentu! Później będzie już tylko kara…

wysokie rachunki oszustwo

Podaj dalej

Niektórzy z nas mają tylko dwa tygodnie na złożenie tego konkretnego dokumentu. Inaczej przyjdzie nam zapłacić naprawdę duże kary, które wielkością mogą przypominać ceny nowego samochodu. W obliczu takich okoliczności najlepiej jest znać swoje obowiązki, bo w innym wypadku możemy narobić sobie sporych kłopotów. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o co tak naprawdę chodzi oraz jakie kary grożą za nie złożenie wspomnianego dokumentu.

Deklaracja, o której nie możecie zapomnieć!

Rząd wprowadza to coraz nowsze obowiązki dla obywateli. Z tego nietrudno jest się w tym wszystkim pogubić i nie być na bieżąco. Już od kilku miesięcy mamy w przepisach nowy wymóg, który musimy spełnić, aby nie dostać ogromnej kary. Jeżeli chcecie uniknąć tego losu, musicie jak najszybciej złożyć odpowiedni dokument. W przypadku kiedy spóźnicie się ze złożeniem tego dokumentu, pożegnać się z kwotą wartą tyle, co samochód prosto z salonu. Zaciekawieni?

Rozchodzi się tutaj o obowiązek składania deklaracji PCC-3. Jest ona niezbędna do tego, abyśmy mogli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jesteśmy zobowiązani do złożenia jej przy zawieraniu każdej umowy cywilnoprawnej, w tym także przy zakupie auta. Po oddaniu dokumentu musimy zapłacić wyliczoną przez urząd wartość podatku. Jednym słowem nic prostszego.

Jak widzicie, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Inny za to jest czas, jaki mamy na złożenie deklaracji PCC-3. Od 1 stycznia 2023 roku mamy jedynie dwa tygodnie od dokonania czynności cywilnoprawnej na dostarczenie tego dokumentu. Przekroczenie tego terminu wiąże się dla nas z bardzo wysoką karą.

Na zapominalskich czekają srogie kary! 

Kwestia wysokości mandatu nie jest wystarczająco doprecyzowana i ciężko jest powiedzieć ile dokładnie będzie kosztowało nas niezłożenie deklaracji PCC-3. Stawki wahają się od zaledwie 10 proc. do aż 2 000 proc. wartości płacy minimalnej! Jakie ma to dla nas znaczenie? Otóż takie, że w tym półroczu w najlepszym wypadku musimy przygotować się na wydatek w wysokości 349 zł. W najgorszym scenariuszu kwota ta może wzrosnąć nawet do 69 800 zł! 

Te osoby nie muszą martwić się tym obowiązkiem! 

Niektóre osoby mają powody do świętowania, ponieważ w trakcie dokonywanej czynności cywilnoprawnej zdarza się, że jest ona opodatkowana podatkiem VAT. To właśnie w takich sytuacjach nie podlega ona pod PCC-3. Podobna sytuacja ma się w momencie, kiedy jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT-u. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News