Kupiłeś ostatnio nowy samochód? Zgodnie z prawem zostanie ci on odebrany. Kierowcy są oburzeni!

W polskim prawie istnieje przepis, który zezwala na odebranie kierowcy nowo zakupionego pojazdu. Wiele osób przekonało się o tym na własnej skórze! Czy możemy tego uniknąć?

Kupiłeś ostatnio nowy samochód? Zgodnie z prawem zostanie ci on odebrany. Kierowcy są oburzeni!
Podaj dalej

Lepiej uważaj, żeby nie popełnić tego błędu!

alkohol promile samochód prowadzenie ile czekać wypić odczekać
fot. pixabay

Rejestr Zastawów Sądowych to zdecydowanie zbiór informacji, z którym trzeba się zaznajomić w momencie zakupu pojazdu używanego. W przeciwnym wypadku możemy zostać zaskoczeni w najmniej oczekiwanym momencie, a w konsekwencji nasz samochód zostanie nam odebrany nawet po upływie kilku lat po jego zakupie. Zaskoczeni? Porozmawiajmy zatem o co w tym tak naprawdę chodzi. 

Po pewnym czasie od zakupu używanego auta może nas spotkać niemiła niespodzianka. Nawet jeśli zbadamy dokładnie historię oraz stan techniczny pojazdu nie pomoże nam to w uniknięciu wizyty komornika. Odebranie niedawno zakupionego samochodu może być dla nas w obecnej sytuacji potężnym ciosem finansowym.

„Zastaw sądowy to nic innego jak zabezpieczenie dla banku lub innego wierzyciela. Jeśli osoba lub firma jest zainteresowana wzięciem kredytu lub pożyczki, na wypadek niemożności spłacenia go, może oddać w zastaw swoją własność, np. auto. Właściciel nie musi jednak odstępować samochodu w momencie zawarcia umowy. Kierowca może korzystać z auta do nadejścia terminu spłaty i ewentualnej potrzeby pokrycia zadłużenia. W związku z tym zastawiony samochód może w międzyczasie zostać wystawiony na sprzedaż” – wyjaśnia Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

„Nawet jeśli właściciel nie powiadomi nowego nabywcy, że pojazd znajduje się w rejestrze, jest on przekazywany z prawami osób trzecich i można go bardzo szybko stracić. Zastaw zostanie wykreślony z rejestru jedynie w przypadku spłacenia zadłużenia zaciągniętego przez pierwotnego właściciela” – dodaje Korab, cytowany przez motofakty.pl.

Czy prawo na to zezwala i jak tego uniknąć?

konfiskata samochód pojazd
fot. pixabay

Może być to zaskakujące, ale sprzedawanie zastawionego auta jest jak najzupełniej zgodne z prawem. Dokładniej rzecz mówiąc z Ustawą o Zastawie Rejestrów i Rejestrze Zastawów. Niestety przepisy nie są tu po naszej stronie, dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem używanego samochodu musimy sprawdzić dane w rejestrach. W tym przypadku na szczęście nie ma żadnych problemów, gdyż dane te są jawne, a pomoże nam to uniknąć kosztownych nieprzyjemności. Z tego powodu warto upewnić się, czy auto, które mamy na oku nie znajduje się w tym rejestrze.

Przeczytaj również