Kto nie złoży tego wniosku będzie gorzko żałował! Spore pieniądze przejdą koło nosa…

Wielu Polaków nie ma nawet pojęcia, że przysługują im darmowe pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy spełnić tylko jedno proste wymaganie i wypełnić wniosek.Co zrobić, aby dostać kilkaset złotych? Do kogo dokładnie skierowane jest świadczenie? Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, to serdecznie zapraszamy do dzisiejszego artykułu!

dopłaty termo
Podaj dalej

Kto nie złoży tego wniosku będzie gorzko żałował!

zus dodatek rzad
Freepik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje świadczenie Polakom, którzy uprzednio wypełnili po nie wniosek. Po spełnieniu wszystkich formalności na konta wnioskodawców trafi kilkaset złotych, które następnie mogą zostać wykorzystane na dowolny cel. Brzmi naprawdę nieźle, prawda? 

W dzisiejszym artykule skupimy się na dodatku finansowym, który jest regularnie wypłacany przez ZUS od 1998 roku. Nazywane jest świadczeniem dla sierot i jak sama nazwa wskazuje skierowane jest dla osób, które straciły swoich rodziców. Co ciekawe, o wsparcie ubiegać mogą się także ci, którym zmarła matka, a ojciec pozostaje nieznany. 

W celu uzyskania pieniędzy należy posiadać uprawnienia do pobierania renty rodzinnej. Kwota jaka jest obecnie wypłacana przez ZUS wynosi aż 553,30 złotych. Jest ona co roku waloryzowana podobnie jak emerytury i renty. 

Jak to wygląda w przypadku wielodzietnych rodzin?

dodatek rząd pieniądze żywność jedzenie zakupy
Pixabay/Adam Gorka

Kwota przekazywana sierotom jest jednakowa niezależnie od tego, czy potomek jest jedynakiem, czy też ma liczne rodzeństwo. Pieniądze nie będą rozdzielane między dzieci, które zgłosiły się po świadczenie, a każdemu będzie przysługiwać kwota wsparcia. Oczywiście w przypadku tego świadczenia konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS-u. Do niego musimy dołączyć jeszcze dokument potwierdzający datę zgonu rodziców. 

Co ciekawe, w przypadku spełnienia powyższych wymagań nie ma żadnego terminu, czy konkretnego okresu, po którym świadczenie pozostawałoby nam przysługiwać. Nie musimy się więc martwić, że będzie za późno na złożenie wniosku. Do 30 dni po oddaniu dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle do nas wiadomość z decyzją podjęta w sprawie naszego zgłoszenia. 

 

Przeczytaj również