Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny! Za ten jeden szczegół kara będzie nieunikniona

Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny! Za ten jeden szczegół kara będzie nieunikniona

Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny! Za ten jeden szczegół kara będzie nieunikniona

Podaj dalej

Kierowcy w całej Polsce panicznie sprawdzają swój dowód rejestracyjny. Wszystko dlatego, że znajduje się w nim pewna rubryka, przez którą Polacy mogą otrzymać naprawdę wysoki mandat. Już teraz możemy wam zdradzić, że wystarczy chwila, aby uniknąć wszelkich niedogodności. O co dokładnie chodzi? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu.

Koniecznie sprawdź swój dowód rejestracyjny! 

Pewna część kierowców poruszająca się po naszym kraju może czuć się zagrożona. Istnieje pewna rubryka w dowodzie rejestracyjnym, która może zapewnić kierującemu niemały mandat. Jeśli nie chcecie w głupi sposób stracić sporej sumy pieniężnej to bardzo dobrze trafiliście. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam, za co można dostać karę oraz co trzeba zrobić, aby jej uniknąć.

Mowa tu oczywiście o przywileju, który otrzymujemy wraz z nabyciem prawa jazdy kategorii B. Po uzyskaniu dokumentu z prawnego punktu widzenia możemy przewozić maksymalnie 9 osób w swoim samochodzie, przy czym my również jako kierowca jesteśmy do tej liczby wliczani. Oznacza to, że możemy sobie pozwolić co najwyżej na 8 pasażerów. W pewnym sensie nie ma w tym nic złego, prawda? Często jednak jeżdżącym o tym zapominają zwłaszcza, że przepis ten nie określa możliwości wszystkich pojazdów. 

Jest tak, ponieważ każdy pojazd jest inny i został przystosowany dla konkretnej liczby pasażerów. Te najpopularniejsze auta słyną przeważnie z 4 lub 5 wolnych miejsc. W przypadku vanów liczba ta może wynieść nawet 7 osób. Jeśli nie jesteście pewni tego ile wasz samochód może przewozić pasażerów to zachęcamy was do sprawdzenia jego dowodu rejestracyjnego. W nim znajdziecie wszystkie informacje. 

Jakie konsekwencje czekają kierowców?

Oczywiście wszystko ma swoją cenę i za to również można zostać ukaranym. Co nam grozi? Zazwyczaj policjant wystawia mandat w wysokości 100 zł oraz na konto kierowcy trafia po 1 punkcie karnym za każdego nadmiarowego pasażera. Najgorsze co może nas spotkać to mandat o wartości 3 000 zł, a wraz z nim 10 punktów karnych! Ponadto już przy przewożeniu 3 dodatkowych osób, dla których nie przewidziano miejsca w pojeździe, stracimy swoje prawo jazdy na trzy miesiące!

Skąd taki przepis? 

Nie bez przyczyny przewidziano właśnie taką karę. Jeśli w pojeździe jest zbyt duża ilość pasażerów, kierowca nie jest w stanie im zapewnić bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie dla wszystkich będzie wystarczyć pasów bezpieczeństwa w aucie ani też uchwytów. Gdyby doszło do kolizji, takie osoby mogłyby odnieść bardzo poważne obrażenia i istnieje zdecydowanie większe ryzyko śmierci.

Jak sami widzicie wystarczy naprawdę niewiele, aby nawet nieumyślnie narazić swoich pasażerów na niebezpieczeństwo. Do tego wszystkiego dochodzą także konsekwencje, które zostaną wyciągnięte przez policję w przypadku przyłapania nas na gorącym uczynku. Jeśli więc nie jesteście pewni ilu pasażerów wasz samochód może przewozić to zachęcamy was do sprawdzenia tej liczby w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu unikniecie wszelkich komplikacji, a przy okazji ruszycie w miasto z czystym sumieniem! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News