Kierowcy muszą mieć się na baczności podczas kontroli. Wystarczy jeden “mały” szczegół, aby kierujący popadł w poważne kłopoty. W tym artykule wyjaśnimy ci, na co zwracają uwagę policjanci oraz w jaki sposób uniknąć kary. Gotowi? W takim razie zapraszamy do artykułu!
Kierowcy zagrożeni podczas kontroli?!
Wielu kierowców podczas podróży samochodem nawet nie zdaje sobie sprawy, że narażają się na kłopoty. Czasem wystarczy moment, mały detal, który zadecyduje o tym czy kierujący otrzyma od mundurowych karę. W tym artykule wyjaśnimy, z czym mierzą się niektórzy jeżdżący oraz czy za niewiedzę możemy otrzymać mandat. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!
Zacznijmy od tego, że już od dłuższego czasu mundurowi podczas zwykłych kontroli drogowych muszą sprawdzić przebieg sprawdzanego pojazdu. Oznacza to, że wszelkie nieprawidłowości wpływające na pomiar wykorzystywanego przez policjantów urządzenia zostaną bardzo szybko wykryte. Ciekawi was pewnie co się stanie, kiedy faktycznie w kontrolowanym aucie zostaną znalezione nieścisłości. Otóż jest to początek poważnych kłopotów dla właściciela lub w przypadku pożyczenia użytkownika pojazdu.
30 stycznia lekko po 11 mundurowi z drogówki postanowili zatrzymać do rutynowej kontroli kierowcę poruszającego się autem dostawczym marki Peugeot. Podczas wykonywanych czynności dostrzeżono pewne “braki”. Mianowicie przebieg rzeczywisty pojazdu różnił się od tego ostatniego odnotowanego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co więcej, różnica wynosiła ponad 80 000 kilometrów! Policjanci szybko przystąpili do rozmowy z kierowcą. Ten niestety nie był w stanie racjonalnie wyjaśnić tej sytuacji. Wydawał się on zdziwiony i zarzekał się, że nie miał w planach sprzedania auta z zacofanym licznikiem. Mundurowi wykonali stosowną dokumentację, aby wykonać później dalsze czynności służbowe.
Apel mundurowych!
Policja przypomina zapominalskim, że od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady dotyczące kontroli drogowych. Być może o tym nie słyszeliście, ale od trzech lat mundurowi mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika. Wszystkie zebrane dane są przesyłane potem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Oprócz tego kierowcy muszą zapamiętać także jeszcze jedną rzecz, a mianowicie konsekwencje. Art. 306a kodeksu karnego nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń:
§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.