Kierowco obowiązkowo musisz wnieść tę opłatę! Inaczej dostaniesz nawet 700 złotych kary

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o bardzo ważnym obowiązku, którego nierespektowanie nie zakończy się dla Polaków za dobrze. Brak uiszczenia opłaty wiązać będzie się z karami rzędu nawet 700 złotych. Z tego tekstu dowiecie się, co należy zrobić, aby uniknąć dużego wydatku. Zainteresowani?

wniosek 300 plus
Podaj dalej

Kierowco obowiązkowo musisz wnieść tę opłatę!

blokada alkoholowa samochód
Freepik

Tysiące kierowców w całym kraju musi wnieść tę płatność, w przeciwnym razie otrzymają ogromne kary, które sięgają nawet 700 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam za co one dokładnie grożą, oraz co należy zrobić, aby ich uniknąć. Jeśli jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi, to serdecznie zachęcamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu. 

Nie jest żadną tajemnicą, że ogromna część kierujących posiada w swoich samochodach radia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że należy za nie opłacić abonament radiowo-telewizyjny na poczcie. Na szczęście nie musimy się tutaj martwić wysokimi cenami. Abonament RTV jest zdecydowanie tańszy niż płacenie za Netflixa i wynosi jedynie 8,70 zł miesięcznie. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na płatność z góry za dłuższy okres, to otrzymamy “rabat”, dzięki czemu zapłacimy jeszcze mniej. W przypadku zwykłej płatności w przeciągu roku wydamy 104,40 zł, lecz jeśli zapłacimy od razu za cały rok wyniesie to tylko 90 zł. Spokojnie więc możemy zaoszczędzić na abonamencie RTV. 

Jak można się spodziewać, znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy nie zadbamy o opłacenie abonamentu. Wtedy czeka nas niestety kara, która wynosi aż trzydziestokrotność opłaty podstawowej, czyli aż 261 zł. To jednak nie koniec, ponieważ kierowca ma obowiązek wpłacić należny abonament nawet do 5 lat wstecz! Kiedy kierowca jest właścicielem pojazdu dłużej niż 5 lat i naliczono mu w tym roku karę, zostanie doliczone nawet 446 zł. Oznacza to, że przyjdzie nam wydać nawet 707 zł!

Kto nie będzie musiał wnosić opłaty, a kogo to nie ominie?

radio w samochodzie samochód kara mandat poczta polska abonament rtv kontrola
fot. freepik

Warto tutaj zaznaczyć, że jest spora liczba osób, które mogą cieszyć się zwolnieniem z opłaty. Całkowicie pożegnać się z wydatkiem mogą obywatele należący do grup objętych ustawowym zwolnieniem. Najpierw jednak muszą złożyć w placówce poczty oświadczenie o istnieniu powodu do zwolnienia. Karą nie muszą się również martwić właściciele prywatnych samochodów, którzy opłacają abonament RTV za urządzenia posiadane w domu. Pod usługę zalicza się również radio w naszym aucie, dzięki czemu nie musimy płacić za nie drugi raz. 

Oczywiście nie wszyscy mają tak dobrze. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że auta firmowe są objęte pełnym obowiązkiem płacenia abonamentu. W związku z tym będziemy musieli się nieco nafatygować, ponieważ za każdy pojazd należy uiścić opłatę oddzielnie. Podobnie wygląda to w przypadku aut wynajmowanych, kredytowych oraz leasingowych. Odbiornik powinien zostać zarejestrowany przez użytkownik i wnieść opłatę na poczcie.  

Przeczytaj również