Kierowco, masz w swoim aucie kamerkę?! W takim razie musisz przygotować się na wysoki mandat…

Polacy posiadający kamerkę w swoich samochodach koniecznie muszą zapoznać się z treścią tego tekstu. Być może wielu z was o tym nie wiem, ale za to urządzenie można otrzymać kary finansowe, które w żadnym wypadku nie należą do przyjemnych. Na co więc powinniśmy uważać, wsiadając za kółko pojazdu? Zobaczcie sami!

kamerka samochodowa kamera wideorejstrator legalne zakaz
Podaj dalej

Kierowco, masz w swoim aucie kamerkę?!

mandat kierowca przepis przepisy jazda na suwak
Freepik

Kamerka w samochodzie to z pewnością przydatne urządzenie, które wykorzystywane jest przez wielu kierowców. Pozwala nam uwiecznić wykroczenia popełnione przez innych na drodze, a nawet pieszych. Odstrasza również potencjalnych złodziei aut, dzięki czemu możemy spać spokojniej. Nie każdy jednak wie, że jej posiadanie może wiązać się ze sporym wydatkiem finansowym. 

Spore komplikacje występują u naszych sąsiadów w Niemczech, gdzie korzystanie z nagrań nie jest oczywiste w świetle prawa. Sprawę komplikuje fakt, że zakazane jest tam filmowanie osób bez udzielenia przez nich zgody. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda, gdy chcemy wrzucić nagranie do sieci, lub kiedy na naszym nagraniu widać czyjąś tablicę rejestracyjną – w takich przypadkach niezbędna jest zgoda właściela pojazdu. 

Sądy w Niemczech niestety różnie podchodzą do spraw związanych z kamerkami. Raz nagrania mogą zostać użyte w formie dowodu, a za drugim razem odmawia się ich użycia. Co więcej, zdarzają się czasem sytuacje, kiedy to autor materiału wideo zostaje surowo ukarany przez sąd. 

Czy Polacy mogą zostać ukarani za granicą za posiadanie kamerki? 

wyprzedzanie podwójna ciągła mandat przepisy
fot. freepik

Co w takiej sytuacji z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym? W teorii policjanci za granicą nie mogą ukarać nas za brak obowiązkowego elementu wymaganego np. w Niemczech. Za granicą obowiązują nas jedynie nasze przepisy. W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk… Polskie prawo w żaden sposób nie odnosi się do kamerek samochodowych jako niezbędnego wyposażenia auta. Skoro nie ma o tym mowy w przepisach nie możemy powołać się tu na konwencję wiedeńską. Dlatego też z całego serca zachęcamy was do zapoznania się z przepisami krajów, do których zamierzacie się udać. Lepiej uniknąć zbędnych komplikacji ze strony mundurowych. 

Wysokie kary za kamerkę! Na co uważać i co jeszcze warto wiedzieć?

mandat dla kierowców OC
fot. lubuska.policja.gov.pl

W sytuacji gdy stworzenie i wykorzystanie nagrania zostanie uznane za nielegalne, grozi za to bardzo wysoka kara. Jeżeli trafimy na najgorszy scenariusz przyjdzie nam zapłacić aż 300 000 euro kary! To ponad 1 325 000,00 zł. Trzeba przyznać, że niewielu z nas mogłoby sobie pozwolić na tak wysoki i nagły uszczerbek w budżecie. Jednak szansa na otrzymanie najwyższego wymiaru kary jest bardzo niewielka i raczej nie powinniśmy się nią martwić. Mimo wszystko warto rozsądnie korzystać z nagrań z naszej samochodowej kamerki i to nie tylko w Niemczech. Restrykcyjne prawo dotyczące tego elementu wyposażenia obowiązuje również w Austrii oraz na Słowacji. Słowacja wyróżnia się jednak tym, że tam istnieje zakaz umieszczania czegokolwiek na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy.

Przeczytaj również