Kierowco, masz takie prawo jazdy?! Nie będziesz mieć innej opcji jak zapłacić 500 złotych kary!

Polscy kierowcy posiadający ten dokument w swoim portfelu powinni czuć się zagrożeni. Za posiadanie takiego prawa jazdy grozi surowa kara w wysokości 500 złotych. W trakcie wykrycia nieprawidłowości nie będziecie mieli innej opcji jak wnieść opłatę za mandat. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, na co policjanci zwrócą uwagę w trakcie sprawdzania naszego dokumentu. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

senior seniorzy prawo jazdy badanie badania
Podaj dalej

Koniecznie spójrz na swój dokument! 

Polskie Prawo Jazdy

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o obowiązku, który musi zostać spełniony przez osoby posiadające konkretne prawo jazdy. Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie naraża się policji. Jak dowiecie się z tego tekstu, kary mogą całkiem nieźle zaboleć, bo wynoszą nawet 500 złotych! W jaki sposób uniknąć przykrego spotkania z mundurowymi? Zobaczcie sami! 

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy, chętni którzy chcą zdobyć w przyszłości dokument muszą przejść przez badania lekarskie. Oczywiście podobna sytuacja ma miejsce w trakcie przedłużenia ważności uprawnienia. Musimy pamiętać, że osoby z wadą wzroku muszą zwracać uwagę na kod, który widnieje na ich dokumencie prawa jazdy. W przypadku dalekowzroczności i krótkowzroczności stosowane są aż trzy takie kody, lecz oznaczają one co innego. Jeżeli jest to kod 01.06 mamy swobodnie korzystać zarówno z okularów, jak i soczewek kontaktowych. Co ciekawe,to właśnie z niego najczęściej korzystają lekarze i w takiej sytuacji wystarczy pamiętać, aby nosić jedną z tych dwóch rzeczy.

Kierowco, masz takie prawo jazdy? 

Ze swobodą wyboru możemy się jednak pożegnać, gdy nasze prawo jazdy posiada kod 01.01 lub 01.02. Pierwszy z nich oznacza konieczność noszenia okularów podczas jazdy, zaś drugi mówi o tym, że musimy mieć założone soczewki. Jeżeli zignorujemy obowiązek stosowania konkretnej metody przyjdzie nam zapłacić za to mandat. Aktualnie wynosi on 500 zł. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji musimy bardzo uważać na to co z czego korzystamy podczas jazdy samochodem. Policjanci w każdym momencie mają prawo zatrzymać nas do rutynowej kontroli. Nawet jeśli przez nieuwagę skorzystamy z niewłaściwej metody korekcji wzroku możemy otrzymać 500 zł kary.

 

Przeczytaj również