Każdy kierowca musi wnieść opłatę 100 zł! Zapomnisz?! Dostaniesz nawet 30 000 zł kary!

Każdy kierowca musi wnieść opłatę 100 zł! Zapomnisz?! Dostaniesz nawet 30 000 zł kary!

Każdy kierowca musi wnieść opłatę 100 zł! Zapomnisz?! Dostaniesz nawet 30 000 zł kary!

Podaj dalej

Każdy kierowca powinien przygotować się na obowiązkową opłatę w wysokości 100 zł! Zapomnisz? Dostaniesz nawet 30 000 zł kary! Niestety nie jest to żart, a w dzisiejszym artykule opowiemy wam o przepisie, o którym zapomnieć nie wypada. O co więc chodzi i czy każdy kierowca powinien mieć powody do obawy? Dowiecie się tego po przeczytaniu tego tekstu… 

Srogie kary dla kierowców! 

W dzisiejszym artykule opowiemy wam co nieco o ważnym obowiązku każdego kierowcy. Nie respektowanie przepisów grozi surowymi karami, o czym zaraz się przekonacie. Niestety tytuł tego tekstu to nie jest żaden clickbait i w najgorszym wypadku dostaniemy nawet 30 000 zł mandatu! Zastanówmy się w takim razie, o co dokładnie chodzi i czy każdy kierowca powinien obawiać się kary? 

Jak pewnie już wiecie w Polsce nie mamy już bezterminowego prawa jazdy, co za tym idzie wszystkie prawa jazdy są już terminowe i ich maksymalny okres ważności wynosi 15 lat. W przypadku problemów ze zdrowiem okres ten ulega znacznemu zmniejszeniu. 

Jazda samochodem sama w sobie nie jest aż tak skomplikowana, lecz w połączeniu ze wszystkimi obowiązkami kierowcy wcale nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Musimy przestrzegać przepisów, dbać o nasze auto oraz mieć ważne dokumenty. Jeżeli minie data ważności naszego prawo jazdy i wsiądziemy za kółko, dla policjantów jest to równoznaczne z jazdą bez uprawnień. Nawet jeśli jest to różnica tylko jednego dnia, w świetle prawa równie dobrze mogliśmy nigdy nie wyrobić sobie tego dokumentu.

Co więc grozi za jazdę bez ważnego prawa jazdy? Otóż kara grzywny w wysokości przynajmniej 1500 zł. Jeżeli załapiemy się na postępowanie mandatowe kara ta może wzrosnąć nawet do 5000 zł. W najgorszym przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości aż 30 000 zł! Na dokładkę otrzymamy również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, którego niestety nie da się uniknąć. 

Ile kosztuje wymiana dokumentu? 

dowod rejestracyjny prawo jazdy

Obecnie za wymienienie prawa jazdy musimy zapłacić dokładnie 100,50 zł, w czym te 50 groszy jest opłatą ewidencyjną. Nie możemy jednak zapomnieć też o aktualnym zdjęciu do dokumentu, który trzeba dołączyć do składanego w urzędzie wniosku. W przypadku kiedy nie mamy takiego zdjęcia na podorędziu niestety do naszych wydatków dochodzi również koszty zrobienia takiej fotografii. Poza tym konieczne jest posiadanie ważnego badania lekarskiego, a to oznacza, że w sytuacji, kiedy go nie mamy, będziemy zmuszeni do pożegnania się jeszcze z kwotą 200 zł. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News