Kary za używanie telefonu podczas jazdy zaostrzone! Wiemy, na co muszą przygotować się kierowcy!

Kolejne wielkie zmiany dla kierowców. Jazda z telefonem w ręku może zagwarantować ci utratę prawa jazdy i gigantyczny mandat. To jednak nie koniec zaostrzeń w prawie drogowym. Jak wielkie zmiany zostały wprowadzone? Jesteście zaciekawieni tym temat? Jeśli tak, to zapraszamy was do dzisiejszego artykułu.

manadat telefon policja aplikacja
Podaj dalej

Kary dla kierowców znacząco zaostrzone! 

eu wkracza d telefonów
Pixabay

Jeżdżący muszą przygotować się na wielkie wzrosty mandatów i kar, których nikt nie chciałby otrzymać. Do wszystkich tych nieprzyjemności dochodzi również nowy obowiązek. Czy wszyscy musimy pogodzić się z surowymi karami? Na jakie przepisy musimy jeszcze bardziej uważać? O co w tym wszystkim chodzi?

Rząd we Włoszech podnosi kary za łamanie przepisów drogowych. Zaostrzenia dotyczą rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy, prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Dochodzi do tego również parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Czego możemy się spodziewać? Otóż znacznie wyższych mandatów niż do tej pory.

Za korzystanie z telefonu podczas jazdy będziemy teraz płacić od 422 do 1697 euro, czyli od 1 946,77 do 7 828,60 zł. Ponadto za ponowne złamanie tego przepisu kierowcy grozi mandat w wysokości nawet 2 600 euro, co dla nas stanowi ponad 12 000 zł! Poza samym mandatem do kary dochodzi również zatrzymania uprawnień na okres od 15 dni do 2 miesięcy.

Inne kary także potrafią przerazić!

samochód wzrok system systemy unia europejska pomysł
Freepik

W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających nie obejdzie się bez utraty prawa jazdy do trzech lat. Jeżeli kierowca zostanie złapany przez policję po raz drugi, dopuszczalny poziom promili we krwi dla niego zostanie obniżony do zera.

Najbardziej przerazić może jednak kara za ucieczkę z miejsca spowodowanego wypadku, za co grozi utrata prawa jazdy na zawsze. Dodatkowo kierowcy mają teraz obowiązek instalowania w swoim pojeździe specjalnego urządzenia, które sprawdzą trzeźwość prowadzącego. 

Przeczytaj również