Jednorazowe wsparcie od ZUS zwiększone?! To zupełnie jak nowe świadczenie!

Jednorazowe wsparcie od ZUS zwiększone?! To zupełnie jak nowe świadczenie!

Jednorazowe wsparcie od ZUS zwiększone?! To zupełnie jak nowe świadczenie!

Podaj dalej

Wsparcie przyznawane przez ZUS czeka wielka zmiana?! Rząd wypowiedział się na temat zwiększenia dofinansowania dla Polaków! Jeśli jesteście ciekawi, jaką odpowiedź udzielił Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Pszczewie to zapraszamy!

ZUS przeznacza na to wsparcie kilka tysięcy złotych!

pieniądze dodatek na inwestycje
Pixabay/Alicja

ZUS oferuje Polakom kilka tysięcy złotych na ich konta! Rząd wypowiedział się na temat zwiększenia tej kwoty i ku zaskoczeniu innych odpowiedź okazała się zaskakująca. Czy już niebawem obywatele naszego kraju będą mogli liczyć na jeszcze większe wsparcie? 

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Pszczewie, gdzie wziął udział w konferencji. W trakcie jej trwania padło pytanie na temat zasiłku pogrzebowego, który aktualnie wynosi 4 000 zł. Osoba zadająca pytanie była ciekawa czy rząd zwiększy kwotę dodatku do 15 000 zł oraz czy w ogóle pracują nad zmianami w tym temacie. Zanim przejdziemy do odpowiedzi premiera wyjaśnijmy sobie pokrótce czym tak właściwie jest zasiłek pogrzebowy. Otóż mowa tu o popularnym wsparciu przyznawanym jednorazowo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego głównym celem jest pokrycie wydatków na pochówek po uprzednim przedstawieniu dokumentów potwierdzających koszta. 

Odpowiedź Morawieckiego może pozostawić wiele do życzenia, gdyż premier powiedział, że aktualnie takich prac nie ma. Oznacza to, że termin 20 maja jest jak najbardziej błędny i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach miało się coś w tym temacie zmienić. W formie pocieszenia możemy wam powiedzieć, że wszelkie prezentacje programów zostaną zaprezentowane przez PiS dopiero w trakcie kampanii wyborczej. Co ciekawe, Morawiecki wspomniał też, że rozmowy na ten temat z pewnością się w rządzie pojawią. Nie ma jednak co liczyć na to, że wsparcie wzrośnie do 15 000 zł. Warto tutaj podkreślić, że zasiłek pogrzebowy nie uległ zmianie od 1 marca 2011 roku. 

Jakie warunki trzeba spełnić i kto otrzyma pieniądze?

dodatek pieniądze świadczenie rząd grant kobiety dla kobiet
fot. freepik

Aby otrzymać dofinansowanie wystarczy, że spełnimy przynajmniej jeden z warunków, które zaraz wam przedstawimy. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem rentowym w ZUS-ie, pobierające emeryturę lub rentę, a zmarły należał do ich rodziny. Dotyczy to również sytuacji, kiedy zmarły posiadał ubezpieczenie rentowe, pobierał emeryturę albo rentę. Ewentualnie jeśli nie pobierał żadnego z tych świadczeń, wystarczy, że spełnia warunki, aby je otrzymać. Co jednak, gdy zmarły nie był objęty ubezpieczeniem? W takim przypadku taka osoba musiała pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia. Niestety to wszystkie możliwości upoważniające nas do tego dodatku. 

Co ciekawe, z zasiłku pogrzebowego może skorzystać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Nie musi być to koniecznie krewny zmarłego, równie dobrze po pieniądze może zgłosić osoba obca, a nawet instytucja! Mowa tu między innymi o pracodawcy, związku wyznaniowym, osobie prawnej kościoła i o domu pracy społecznej. Dofinansowanie może otrzymać również gmina lub powiat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News