Jak najszybciej wymień ten dokument! Jeśli tego nie zrobisz zapłacisz sporą karę

Jak najszybciej wymień ten dokument! Jeśli tego nie zrobisz zapłacisz sporą karę

Jak najszybciej wymień ten dokument! Jeśli tego nie zrobisz zapłacisz sporą karę

Podaj dalej

Dzisiaj porozmawiamy sobie o dokumencie, który kierowcy koniecznie muszą wymienić w swoim portfelu. Jeśli tego nie zrobią otrzymają sporą karę finansową. O, jaki dokument konkretnie chodzi i dlaczego jego wymiana jest taka ważna? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Kierowco, musisz jak najszybciej wymienić ten dokument! 

W dzisiejszym artykule skupimy się na dokumencie, którego posiadacze za wszelką cenę będą musieli jak najszybciej wymienić. W przeciwnym razie otrzymają pokaźną karę, która znacznie uszczupli ich portfele. Patrząc na dzisiejszy kryzys w Polsce lepiej nie kusić losu i w ramach możliwości unikać kontaktu z mandatami. O jaki więc dokument chodzi i dlaczego musimy go wymienić? Już spieszymy z wyjaśnieniem! 

Bezterminowe prawa jazdy wydawano w naszym kraju do 19 stycznia 2013 roku i jak nazwa wskazuje nie trzeba było ich wymieniać. To jednak ma się zmienić. W Polsce ma zostać wprowadzony nowy wzorzec tego dokumentu i zostanie mu przypisana data ważności na 15 lat. Z tego względu wszyscy posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą zmuszeni do wymiany swojego dokumentu. 

Ile zatem mamy czasu na wymianę dokumentu? Bezterminowe prawa jazdy będzie trzeba wymienić między 2028 rokiem, a 2033, w momencie kiedy będzie ono wygasać. Do 2033 roku wygasną wszystkie. Zaskakujące w tym wszystkim jest to, że osoby te, nie będą musiały powtarzać swoich badań lekarskich! Wystarczy jedynie wymienić w urzędzie aktualny dokument na nowy. W przeciwnym razie po upływie terminu będziemy traktowani jako osoba bez uprawnień, a co za tym idzie otrzymamy mandat w wysokości 1500 zł. Oczywiście do czasu wprowadzenia zmian kwota ta może ulec podwyższeniu. Dlatego zalecamy wam po wprowadzeniu zmian jak najszybciej udać się do urzędu i załatwić formalności, aby uniknąć w przyszłości kłopotów.

Ile wydamy na wymianę prawa jazdy?

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Obecnie za wymienienie prawa jazdy musimy zapłacić dokładnie 100,50 zł, w czym te 50 groszy jest opłatą ewidencyjną. Nie możemy jednak zapomnieć też o aktualnym zdjęciu do dokumentu, który trzeba dołączyć do składanego w urzędzie wniosku. W przypadku kiedy nie mamy takiego zdjęcia na podorędziu niestety do naszych wydatków dochodzi również koszty zrobienia takiej fotografii. Poza tym konieczne jest posiadanie ważnego badania lekarskiego, a to oznacza, że w sytuacji, kiedy go nie mamy, będziemy zmuszeni do pożegnania się jeszcze z kwotą 200 zł. 

Podsumowując wymiana prawa jazdy wiąże się dla nas z wydatkiem od 100,50 zł do nawet ok. 330,50 zł! Wiele zależy od tego, czy będziemy musieli ponownie przejść badanie lekarskie, które jak na zwykłe badanie tanie nie jest. Kwota ta może się też zmienić ze względu na to, do jakiego zakładu fotograficznego pójdziemy, gdyż ceny za zdjęcia do prawa jazdy są naprawdę różnorodne i wahają się od 10 do nawet 50 zł.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News