Emeryci na potęgę tracą swoje świadczenia! Rząd nie zostawia na seniorach suchej nitki…

Emeryci na potęgę tracą swoje świadczenia! Rząd nie zostawia na seniorach suchej nitki…

pieniądze na węgiel opóźnienia

Podaj dalej

Już wkrótce zagości u nas marzec, a co za tym idzie emeryci otrzymają wreszcie swoje upragnione poddane waloryzacji emerytury. Niestety wielu z seniorów nie będzie miało powodów do radości tak jak zapowiadał to nasz rząd. Wiele świadczeń zostanie uszczuplonych, lecz czy wszyscy emeryci mają powody do strachu? Gdzie tak właściwie jest haczyk? Zobaczcie sami!

Waloryzacja emerytur przyniesie seniorom straty?!

oszczędności oszczędność inwestycje oszczędzanie pieniądze rower hulajnoga elektryczne paliwo
Pixabay

Wielkimi krokami zbliża się do nas termin wypłacania emerytur. Z pewnością wielu seniorów oczekuje 1 marca z zapartym tchem, abym wreszcie otrzymać podwyższoną emeryturę od rządu. Niestety już teraz musimy zgasić wasz zapał i poinformować, że niestety wielu z was nie otrzyma atrakcyjnego świadczenia jak to opisywał rząd. Sami zobaczcie, która grupa seniorów będzie musiała obejść się smakiem… 

Zwolnieni z podatku od emerytury są wszyscy seniorzy otrzymujący świadczenie niższe niż 2500 zł brutto. W związku z tegoroczną waloryzacją emerytur ilość osób otrzymujących przynajmniej 2500 zł brutto miesięcznie znacznie wzrośnie. Z tego powodu więcej emerytów będzie musiało odprowadzać podatek od tego świadczenia. Mimo że w tym roku otrzymają więcej pieniędzy, będą musieli też część z nich oddać w postaci podatku. Kto przez to ucierpi? Zgodnie z wyliczeniami zagrożeni będą seniorzy, którzy otrzymują obecnie 2200 zł brutto lub więcej.

Przypominamy o 14. emeryturze! 

pieniądze mandat
Pixabay

“Czternastka” wartością odpowiada minimalnemu świadczeniu i w tym roku wyniesie 1588 zł brutto. Oczywiście nie każdy będzie mógł otrzymać taką kwotę. Renciści oraz emeryci, których świadczenie przekracza próg 2900 zł otrzymają zmniejszoną 14. emeryturę. Odbędzie się to zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Oznacza to, że przysługująca im “czternastka” zostanie pomniejszona o kwotę, o którą przekraczamy poziom 2900 zł.

W ubiegłym roku w naszym kraju około 9 milionów emerytów oraz rencistów otrzymało 14. emeryturę. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich, bo aż 7,7 milionów Polaków dostało ją w  jej pełnym wymiarze. Pozostałe 1,3 miliona obywateli otrzymujących to świadczenie musieli się nacieszyć pomniejszoną “czternastką”. Na wypłacenie wszystkich 14. emerytur w 2022 roku rząd wypłacił łącznie Polakom 11,4 miliardów zł!

Trzeba przyznać, że duża liczba Polaków mogła skorzystać w zeszłym roku z 14. emerytury. Czy waszym zdaniem limit powinien być podniesiony, czy może aktualny jest odpowiedni? Dajcie nam znać w komentarzach!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News