Do końca października możesz złożyć zaświadczenie o kasę! Bez niego należne wam świadczenie nie zostanie wypłacone…

Wielkimi krokami zbliża się końcowy termin na składanie wniosków o darmową kasę! Ci, którzy zapomną dostarczyć do ZUS-u odpowiedniego dokumentu stracą szansę na przelew i nie będą w stanie nic z tym zrobić. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, która grupa Polaków powinna czuć się w tej sytuacji zagrożona. Przy okazji zdradzimy kto uprawniony jest do pobierania atrakcyjnego świadczenia. Zainteresowani?

gotówka pieniądze płatność płatności karta przelew blik
Podaj dalej

Zaświadczenie, o którym warto pamiętać! 

paliwo cena diesel benzyna
fot. pixabay

Pod koniec października mija termin składania wniosków o należne wielu Polakom świadczenie. Osoby, które do tego czasu nie dopełnią formalności, stracą szansę na darmowe pieniądze od ZUS-u. Jesteście ciekawi, co należy zrobić, aby uniknąć kłopotów? W takim razie zaczynajmy! 

Zakład Ubezpieczeń społecznych przypomina Polakom o ważnym obowiązku. Dotyczy on zarówno uczniów jak i studentów, którzy pobierają rentę rodzinną. W przypadku tych pierwszych termin składania zaświadczenia mija już pod koniec tego miesiąca. Studenci natomiast mogą zrobić to do końca października. 

Zaświadczenie powinniśmy dostarczyć do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej problemów z formalnościami mogą mieć studenci. Muszą oni bowiem pamiętać o tym, iż papiery wystawiane w dziekanacie najczęściej ważne są jedynie przez rok. Oznacza to, że wraz z rozpoczęciem 3 semestru, student koniecznie musi załatwić z uczelnią wydanie kolejnego zaświadczenia.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli otrzymaliśmy pieniądze z góry, a zdecydowaliśmy się nie kontynuować nauki, to będziemy musieli zwrócić środki wraz z odsetkami. ZUS przez cały czas kontroluje, czy osoba pobierająca rentę nie dopuszcza się złamania przepisów. Jeśli po upłynięciu roku chętny nie dostarczy ponownie papierów, to jego renta przestanie być wypłacana. 

Zainteresowany świadczeniem? Musisz na to uważać! 

dodatek pieniądze państwo rząd dopłata
fot. freepik.com

No dobra, ale co mamy zrobić w sytuacji, gdy nie otrzymaliśmy jeszcze zaświadczenia. Wbrew wielu plotkom wystarczy złożyć napisany przez siebie wniosek o niewstrzymywanie wypłaty. Do tego należy także przygotować papier, który potwierdza, że dostaliśmy się na studia. Środki trafią na konto pod warunkiem, że w październiku student przyniesie dokument z uczelni. Jeżeli nie dopełnimy tego “obowiązku” renta zostanie wstrzymana, a my będziemy musieli oddać pieniądze za wrzesień. 

Co w przypadku, jeśli studiujemy i na pewnym etapie postanowimy zakończyć edukację? Otóż niezwłocznie o swojej decyzji powinniśmy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przerwanie studiów z dalszym pobieraniem renty przysporzy nam sporo problemów. Bowiem ZUS potraktuje wypłacone środki, jako nienależne, a co za tym idzie będzie chciał od nas zwrotu tych pieniędzy wraz ze sporymi odsetkami. Po raz drugi podkreślamy, że zakład regularnie sprawdza, czy dana osoba w dalszym ciągu się uczy. 

Musimy tu również zaznaczyć, że studentów pobierających rentę po zmarłym rodzicu obowiązuje jeszcze limit dorabiania na podstawie umowy o pracę. Wynosi on 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli przekroczymy go, nasza renta zostanie zmniejszona. Powyżej 130 proc. wypłaty będą całkowicie zawieszone. Student jest zobowiązany do powiadomienia ZUS-u o rocznych dochodach do końca lutego następnego roku. Podobnie jest w przypadku, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, numer rachunku bankowego, czy też w momencie pobierania innych rent.

 

Przeczytaj również