Do 31 października koniecznie musisz złożyć to zaświadczenie! Inaczej wraz z tysiącami Polaków pożegnasz się z wypłatami od ZUS-u!

Wraz z końcem października kończy się termin składania zaświadczenia dla tysięcy Polaków. Po tym terminie spora część z nich straci dotychczasowe wypłaty od ZUS-u. Aby uniknąć problemów, należy jedynie donieść odpowiednie papiery, o czym dowiecie się z treści tego artykułu. Jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi? Jaki dokument powinniśmy dostarczy ZUS-owi, oraz co najważniejsze, kto ma obowiązek to zrobić? Odpowiedzi na te pytania poznacie już za chwilę!

nowy przepis nowe kary
Podaj dalej

Koniecznie musisz złożyć ten dokument! 

zarobki wypłata pieniądze
fot. freepik.com – welcomia

Bez złożenia tego zaświadczenia tysiące Polaków pożegna się z wypłacanymi przez ZUS pieniędzmi. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto powinien czuć się w tej sytuacji zagrożony, a także zdradzimy, co należy zrobić, aby uniknąć kłopotów. Sprawa jest naprawdę poważna, gdyż czasu na złożenie dokumentu nie zostało zbyt wiele…

W związku z tym, że końcówka października zbliża się do nas wielkimi krokami ZUS postanowił przypomnieć Polakom o ważnym obowiązku. Już teraz możemy wam zdradzić, że dotyczy on zarówno uczniów jak i studentów, którzy pobierają rentę rodzinną. Osoby, które zapomną dostarczyć zaświadczenie lub zrobią to celowo pożegnają się z wypłatami od Zakładu. Co więcej, jeśli otrzymaliśmy pieniądze z góry, to będziemy musieli je zwrócić wraz z odsetkami. 

Termin, o którym wspomnieliśmy w tytule dotyczy studentów, którzy zdecydowali się kontynuować naukę na uczelni. Do końca października muszą oni zdobyć zaświadczenie o dalszej nauce, a następnie dostarczyć Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje możliwość, iż termin ten może ulec zmianie w przypadku, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień i październik. 

Warto w tym momencie podkreślić, że np. papiery wystawiane w dziekanacie najczęściej ważne są jedynie przez rok. Oznacza to, że wraz z rozpoczęciem 3 semestru, student koniecznie musi załatwić z uczelnią wydanie kolejnego zaświadczenia. Oczywiście ZUS przez cały ten czas kontroluje czy osoba pobierająca rentę przypadkiem nie łamie zasad. Mówiąc w skrócie: sprawdzane jest, czy student na pewno kontynuuje naukę. Jeśli po upłynięciu roku chętny nie dostarczy ponownie papierów, to jego renta przestanie być wypłacana. 

Na to musisz uważać! 

oplaty dla kierowców
Freepik

W przypadku, gdy nie posiadamy jeszcze zaświadczenia ze szkoły nie musimy panikować. Wtedy wystarczy, że złożymy napisany przez siebie wniosek o niewstrzymywanie wypłaty. Oczywiście konieczne jest również zaświadczenie o dostaniu się na studia. Wypłata będzie kontynuowana przez ZUS pod warunkiem, że w październiku student przyniesie zaświadczenie z uczelni. W innym wypadku wypłata zostanie wstrzymana, a my będziemy musieli oddać pieniądze za wrzesień. 

To jednak nie koniec ważnych informacji. Co w przypadku, jeśli studiujemy i na pewnym etapie postanowimy zakończyć edukację? Otóż niezwłocznie o swojej decyzji powinniśmy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przerwanie studiów z dalszym pobieraniem renty przysporzy nam sporo problemów. Bowiem ZUS potraktuje wypłacone środki, jako nienależne, a co za tym idzie będzie chciał od nas zwrotu tych pieniędzy wraz ze sporymi odsetkami. Po raz drugi podkreślamy, że zakład regularnie sprawdza, czy dana osoba w dalszym ciągu się uczy. 

Musimy tu również zaznaczyć, że studentów pobierających rentę po zmarłym rodzicu obowiązuje jeszcze limit dorabiania na podstawie umowy o pracę. Wynosi on 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli przekroczymy go, nasza renta zostanie zmniejszona. Powyżej 130 proc. wypłaty będą całkowicie zawieszone. Oznacza to, że student jest zobowiązany do powiadomienia ZUS-u o rocznych dochodach do końca lutego następnego roku. Podobnie jest w przypadku, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania, numer rachunku bankowego, czy też pobieramy inne renty.

Przeczytaj również