Do 31 maja musisz złożyć ten wniosek! W innym wypadku stracisz sporo pieniędzy!

Do 31 maja musisz złożyć ten wniosek! W innym wypadku stracisz sporo pieniędzy!

Polacy z nowymi ograniczeniami

Podaj dalej

Do 31 maja musisz złożyć ten wniosek inaczej stracisz sporą część pieniędzy. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, w jaki sposób uniknąć nieszczęścia, a także, o co dokładnie chodzi. Bowiem cały ten proces może okazać się trudniejszy niż w pierwszej chwili się wydaje. Jedno jest jednak pewne Polacy mogą otrzymać spore kwoty na konta, a my już zaraz wytłumaczymy wam skąd się to w ogóle wzięło. Jesteście gotowi? W takim razie zaczynajmy!

Polacy stracą dużo pieniędzy? O co chodzi? 

polacy wnioskują o znizki na rachunki energia
Shutterstock

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o wniosku, który wielu z nas musi wypełnić. W przeciwnym razie stracimy szansę na otrzymanie sporych pieniędzy od ZUS-u. Ostateczny termin mija za lekko ponad tydzień i po upływie tego czasu wszelkie szanse znikną. Jeśli jesteście ciekawi, o co chodzi to zapraszamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu. 

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, musimy przypomnieć wam o pewnym obowiązku, który wielu z nas musiało spełnić do 22 maja. Właśnie do tej konkretnej daty mieliśmy czas, aby rozliczyć roczne składki zdrowotne w ZUS-ie. Dla przykładu uznajmy więc, że opłata została przez was wniesiona, ale z pewnego powodu doszło do nadpłaty. Jeśli naprawdę się tak stało to musimy osobiście ubiegać się o zwrot naszych pieniędzy na indywidualnym profilu PUE ZUS. W przeciwnym razie szanse odzyskanie nadpłaty spadną do zera. 

Zostało już naprawdę mało czasu… 

nowe oszczędności dla Polaków
nowe oszczędności dla Polaków

Czas na złożenie wniosku o zwrot ewentualnej nadpłaty mamy do 1 czerwca. Oczywiście tak jak w tego typu podobnych sytuacjach im szybciej, tym lepiej. Jeżeli poprawnie wypełnimy wniosek na stronie PUE ZUS, to pieniądze trafią do nas najpóźniej 1 sierpnia 2023 roku. Będziemy musieli więc nieco poczekać, ale uważamy, że gra jest warta świeczki, zwłaszcza że istnieje szansa na zwrot naszych funduszy. Przypominamy również o obowiązku zweryfikowania, podpisania oraz odesłania drogą elektroniczną formularza RZS-R. Jest to nieodzowny element tego procesu, więc warto sprawdzać co jakiś czas nie przyszła do nas nowa wiadomość. Pieniądze wpłyną na konto bankowe płatnika, które zostało przypisane do jego konta składek, o ile nie ma tam żadnych zaległości. W innym przypadku w pierwszej kolejności będziemy musieli uregulować rachunki z ZUS-em, bo inaczej nie dostaniemy swojej nadpłaty. 

Na sam koniec warto tutaj przypomnieć o całkiem nowym obowiązku, który dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność i opłacających własne składki na ubezpieczenie. Ta grupa przedsiębiorców musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niezastosowanie się do tego przepisu może spowodować dla “zapominalskich” sporo niepotrzebnych komplikacji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News