Do 30 czerwca musisz wypełnić ten wniosek! Inaczej szansa na otrzymanie 800 plus przepadnie?!

Do 30 czerwca musisz wypełnić ten wniosek! Inaczej szansa na otrzymanie 800 plus przepadnie?!

bon turystyczny wczasy pod gruszą wakacje dodatek pieniądze

Podaj dalej

Waloryzacja popularnego świadczenia 500 plus odbiła się szerokim echem wśród Polaków partii opozycyjnych. PiS zamierza wprowadzić “nowy” dodatek już 1 stycznia 2024 roku. Wszyscy zastanawiają się, kiedy mają złożyć wniosek, aby je otrzymać. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wasze wątpliwości na ten temat. Jesteście gotowi? W takim razie zaczynajmy!

Waloryzacja 500 plus! 

rodzice pieniadze dziecko
fot. freepik

W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie trochę o 800 plus, które jest niczym innym jak zwaloryzowaną wersją popularnego 500 plus. W ostatnim czasie często zaczęła przewijać się data 30 czerwca. Jeśli do tego czasu nie złożymy odpowiedniego wniosku możemy stracić świadczenie. Osoby chętne na 800 plus zadają sobie pytanie, o co dokładnie chodzi. My natomiast już za chwilę postaramy się wam na nie odpowiedzieć. 

Zacznijmy jednak od początku. Jak pewnie wiecie zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie. Zwaloryzowane 500 plus ma zostać przyznane Polakom już 1 stycznia 2024 roku. PiS nie planuje jak na razie rozdzielać dofinansowania na osoby pracujące i na te, które pracy się nie podejmują. Na taki pomysł wpadła chociażby opozycja. Mimo to rząd zapiera się rękami i nogami, że takiej dyskryminacji w żadnym wypadku nie będzie. 

W sprawie nowego oblicza świadczenia na dziecko wypowiedziała się minister Marlena Maląg. Zgodnie z tym, co powiedziała w ramach programu 500 plus zmieni się jedynie kwota świadczenia oraz jego nazwa, z 500 na 800. W związku z tym świadczenie wciąż będzie przysługiwać na każde dziecko aż nie ukończy ono 18. roku życia. Państwo nie będzie też patrzeć na wysokość zarobków rodziców, dokładnie tak jak do tej pory. 

Jak jednak wygląda kwestia składania wniosków?

bon turystyczny 2023 świadczenie dodatek pieniądze od kiedy
Artur Łuczka/ Pixabay

Aktualnie wszyscy rodzice, którzy pobierają 500 plus do 31 maja 2023 roku otrzymają ostatnią wypłatę zgodnie z harmonogramem okresu świadczeniowego. Jest to z góry ustalony harmonogram przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowy okres świadczeniowy zaczyna się już 1 czerwca 2023 roku i jak można się spodziewać, będzie on trwać aż do końca maja 2024 roku. Żeby zapewnić sobie ciągłość wypłat trzeba złożyć wiosek do 30 czerwca tego roku. Wniosek jest taki sam i w kwestii metody jego składania nic się nie zmienia.

Jeżeli chodzi o zwaloryzowaną kwotę należy podkreślić, że ta sama wraz z przyjściem 1 stycznia 2024 roku zastąpi znane wszystkim 500 zł. Jeśli nie zdążyliście złożyć wniosku do kwietnia i zrobicie to w maju, musicie mieć świadomość tego, że pieniądze dotrą na wasze konto dopiero w lipcu. Bowiem każdy miesiąc opóźnienia wpłynie na oczekiwanie na późniejszą to wypłatę z ZUS-u. Co ciekawe, w najgorszym wypadku możecie nawet stracić dofinansowanie za poszczególne miesiące… W takim wypadku nie spieszenie się z załatwieniem formalności może was słono kosztować. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News