Ci seniorzy pożegnają się z emeryturą! Decyzja ZUS-u jest w tej sprawie niezmienna!

Ci seniorzy pożegnają się z emeryturą! Decyzja ZUS-u jest w tej sprawie niezmienna!

pieniądze dodatek rodzice dziecko

Podaj dalej

Ta grupa seniorów ma się czego obawiać. Część emerytów będzie musiała się pożegnać z bardzo ważnym dla nich świadczeniem. O wszystkim decyduje pewien szczegół, o którym łatwo zapomnieć. Niestety zapomnienie oni wiąże się z poważnymi konsekwencjami, jakimi jest utrata emerytury! Jesteście ciekawi, za co ZUS odbiera seniorom to świadczenie i jak uchronić się od takiego losu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule!

Ci seniorzy pożegnają się z emeryturą!

pieniądze dodatek na inwestycje
Pixabay/Alicja

ZUS jest dla wielu emerytów bezlitosny! Spora grupa Polaków pożegna się ze swoimi dotychczasowymi świadczeniami przez jeden szczegół. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o co dokładnie chodzi i co trzeba zrobić, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostawił wasze pieniądze w spokoju. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy! 

Okazuje się bowiem, że zagrożone mogą czuć się osoby, które są na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Względem prawa nie mogą one dorabiać sobie bez ograniczeń. Po złamaniu przepisu, jakim jest przekroczenie ustalonego progu przez ZUS, nasze świadczenie może zostać zmniejszone, a w najgorszym wypadku zawieszone. 

Co ciekawe, seniorzy, którzy przeszli na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie muszą w żaden sposób czuć się zagrożeni. Dotyczy to kobiet po 60 roku życia oraz mężczyzn po 65 roku życia. Żeby tego było mało kolejną grupą, których ograniczenia ZUS-u nie dotyczą to niektórzy renciści. Podchodzą pod to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, którzy są niezdolni do pracy w związku ze swoją służbą wojskową. 

Ile emeryt może zarobić, aby zatrzymał świadczenie? 

pieniądze dodatek z podatku dla Polaków
Artur Łuczka/ Pixabay

Aby emeryt zatrzymał świadczenie nie może pozwolić sobie na przekroczenie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Na ten moment limit ten wynosi 4 987 zł! 

W jakich okolicznościach wasze świadczenie zostanie zmniejszone? Wystarczy, że w okresie marzec-maj bieżącego roku będziecie dorabiać w przedziale 4 987 zł – 9261,60 zł! Na sam koniec musimy przestrzec tych, którzy dorobią więcej niż 9261,60 zł – takie osoby będą musiały pożegnać się z całą emeryturą od ZUS-u. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News