Ci seniorzy nie zobaczą 14. emerytury! Szczegół zadecyduje o utracie świadczenia

Niestety przychodzimy ze złymi wieściami dla pewnej grupy seniorów. Część emerytów nie otrzyma czternastej emerytury… Dlaczego tak się stanie? Kto dokładnie powinien się martwić, że nie dostanie pieniędzy? Co jeszcze warto wiedzieć o czternastce? Na wszystkie nurtujące was pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zaczynajmy!

euro waluta trzecia droga
Podaj dalej

14. emerytura dla nie wszystkich! 

renta emerytura swiadczenie
fot. freepik

Nawet nie wiecie jak bardzo chcielibyśmy powiedzieć wam, że tytuł tego artykułu to żart, ale niestety musielibyśmy wtedy skłamać. Pewna część emerytów nie zobaczy rozchwytywanego świadczenia na swoich kontach bankowych. Dzisiaj opowiemy wam dlaczego tak jest, oraz kto dokładnie powinien się w tej sytuacji czuć zagrożonym. Jeśli jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi, to serdecznie zachęcamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu. 

Czternasta emerytura zapewnia seniorom aż 1445, 48 złotych na rękę. Wsparcie może zostać wykorzystane na dowolnie przeznaczony przez Polaków cel. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach dodatek finansowy może nie zostać nam przyznany. Rząd jak i ZUS niejednokrotnie przypominały, że jeśli łączna suma przyznawanych świadczeń przekroczy próg 2900 złotych, emeryci otrzymają w takim wypadku zmniejszoną “czternastkę”. Całość miałaby odbyć się na zasadzie złotówka za złotówkę. Mówiąc najprościej po przekroczeniu progu 4 438,44 zł brutto Polacy nie otrzymają żadnych pieniędzy w ramach 14. emerytury. 

Kiedy ruszy wypłata czternastek? 

W trakcie rozmowy z Radiem Lublin, Artur Soboń zdradził, kiedy seniorzy powinni spodziewać się przelewów: ,,W tym roku wypłacimy ją w sierpniu i wrześniu, natomiast w kolejnych latach wpisaliśmy taki elastyczny – z punktu widzenia środków publicznych – mechanizm określania czasu realizacji tego świadczenia […]”

14. emerytura już na zawsze z nami!

dodatek emerytura senior
fot. freepik

Jakiś czas temu prezydent Andrzej Duda podpisał bardzo ważną ustawę, która gwarantuje, że czternastka jest już stałym świadczeniem. Oznacza to, że będzie ona nam wypłaca dokładnie co roku i spokojnie możemy się jej spodziewać w następnych latach! Warto tu również zaznaczyć, że w ustawie przewidziano możliwość określenia nawet wyższej kwoty dla przyszłych 14. emerytur. 

Każdego roku do 31 października Rada Ministrów będzie mogła ustanowić nowe kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. każda wartość takiego wsparcia nie może być niższe niż wartość najniższej emerytury. Co ciekawe, najniższa czternastka jaką przyjdzie nam otrzymać może wynosić nawet 50 zł brutto. Oznacza to, że nowe świadczenie, które by określono na kwotę niższą niż 50 zł, nie zostałoby ono wprowadzone.

 

Przeczytaj również