Chcesz otrzymać tani węgiel?! Wystarczy, że wypełnisz jeden wniosek...

Chcesz otrzymać tani węgiel?! Wystarczy, że wypełnisz jeden wniosek...

wegiel brunanty twitter

Podaj dalej

Okazuje się, że istnieje bardzo łatwy sposób na otrzymanie taniego węgla w 2023 roku. Wystarczy, że wypełnicie jeden wniosek, a do waszych domów dotrze ten jakże pożądany przez Polaków surowiec. W tym artykule dowiecie się co dokładnie trzeba zrobić oraz kiedy mija termin składania świadczenia. Wiele wskazuje na to, że będziecie musieli się pospieszyć… Tak więc im szybciej zapoznacie się z treścią tego tekstu, tym lepiej!

Chcesz otrzymać tani węgiel?! Lepiej się pospiesz… 

WĘGIEL
Freepik

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o sposobie, dzięki któremu otrzymacie węgiel w naprawdę atrakcyjnej cenie! Polacy dowiedzieli się o możliwości zdobycia w ten sposób surowca już jakiś czas temu. Obywatele z zapartym tchem śledzili informacje na ten temat. Teraz wszystko wydaje się jasne i jak się okazuje jest naprawdę mało czasu, aby złożyć odpowiedni wniosek na pozyskanie węgla. O co więc dokładnie chodzi? 

Wnioski skierowane są dla osób, które w zeszłym roku ubiegały się o tani węgiel, jednocześnie nie wykupując pełnej puli 3 ton przeznaczonej na opał. Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji to złożeniem wniosku musicie zająć się jak najszybciej. Nie tylko przez wzgląd na kończący się czas, ale także na realizację zamówień. W końcu im szybciej złożymy potrzebne papiery, tym szybciej węgiel zostanie do nas wysłany. Ale dobra, w takim razie, kiedy mija ostateczny termin na dostarczenie dokumentów? Urzędy gminy przyjmować będą wszystkie wnioski do 15 kwietnia bieżącego roku. Niestety na tym obowiązek Polaków się nie kończy. 

Oprócz podstawowego wniosku będziecie musieli przygotować oświadczenie, informujące o tym, że ani wy, ani żaden członek waszego gospodarstwa domowego nie wykupił paliwa stałego w ilości, która podana jest w przepisach na sezon grzewczy 2022/2023. Następnie przed otrzymaniem surowca otrzymacie od urzędników instrukcje w postaci tego, gdzie oraz ile pieniędzy będziecie musieli przelać. 

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego możemy kupować węgiel od importerów w cenie do 1500 zł za tonę. Dotyczy to gospodarstw domowych, gmin spółek gminnych oraz związków gminnych. Gmina za to może sprzedawać węgiel jej mieszkańcom za nie więcej niż 2000 zł za tonę.

Ograniczenia związane z zakupem węgla

tani węgiel z tym wnioskiem
fot. Węglokoks

Przypominamy, że na zakup od samorządu węgla w preferowanej cenie mogą pozwolić sobie osoby uprawnione do dodatku węglowego. Jest to możliwe, ponieważ sprzedawcy surowca będą otrzymywać rekompensaty od samorządów. Zasoby finansowe na to nie są jednak nieograniczone. W tym roku maksymalny limit na rekompensaty ustalono na 4,9 mld zł. Ponadto każdy kupujący węgiel od samorządu może zakupić co najwyżej trzy tony tego surowca. Jeśli jesteście ciekawi, w jakich cenach oferowany jest węgiel w waszej gminie, możecie zajrzeć na portal cieplo.gov.pl.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News