Bankomaty znikają we wszystkich zakątkach Polski! Czy koniec gotówki zbliża się do nas szybciej niż myśleliśmy?

Część z was mogła już zauważyć, że niektóre bankomaty w waszej okolicy znikają. Są to bardzo poważne zmiany związane z przepisami, które wprowadził rząd. Czy władze chcą nas w pełni inwigilować i kontrolować nasze finanse? A może chodzi o coś zupełnie innego? Czy era gotówki właśnie dobiega końca? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy was do dzisiejszego artykułu!

emerytura 14 13 15 trzynastka czternastka piętnastka pieniądze dodatek świadczenie
Podaj dalej

Bankomaty znikają we wszystkich zakątkach Polski! 

wyplata pieniedzy bankomat
fot. freepik

W całej Polsce znikają bankomaty! Wszystko za sprawą wejścia w życie nowych przepisów, które zatwierdził rząd. O co w tym wszystkim chodzi? Czy nie zobaczymy ich już więcej? Dlaczego wprowadzono takie zmiany i co one dla nas oznaczają? Zaciekawieni? W takim razie przejdźmy do rzeczy!

Nie da się ukryć, że nowe przepisy wywołały sporo zamieszania. Operatorzy mają już jedynie niecały miesiąc, aby wprowadzić wszystkie zmiany na czas, ponieważ rozporządzenie wchodzi w życie 23 września. Część operatorów bankomatów zdecydowała się już na deinstalację swoich urządzeń. Dlaczego jednak tak się dzieje? Rozchodzi się tutaj o zwiększenie ochrony klientów oraz pieniędzy. Każda firma ma wyposażyć przynajmniej 40 proc. maszyn w system zabezpieczający gotówkę przed kradzieżą. W przypadku napadu ma on barwić bankomaty specjalną farbą. 

Niestety wciąż jest sporo niejasności związanych z aktualnie dostępnymi rozwiązaniami na rynku. Operatorzy cały czas pracują nad dostosowywaniem swoich bankomatów. Niektóre z firm już mogą pochwalić się wprowadzeniem nowych zabezpieczeń zarówno tych fizycznych, jak i informatycznych. Każdy z operatorów chce zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, lecz nie wszystkim przystosowanie się do nowych przepisów pójdzie tak szybko. Ci, którzy zdecydowali się na deinstalację bankomatów zastępują je urządzeniami, które również posiadają funkcję wypłaty gotówki. Dlatego też nie powinniśmy się na razie martwić wyjściem z obiegu gotówki. 

Ważne zmiany, ale czy na pewno na dobre?

wyplata pieniedzy bankomat
fot. freepik

Nowe przepisy mają zapewnić nam większe bezpieczeństwo i zabezpieczyć bankomaty przed kradzieżami. Mimo wszystko takie zobowiązanie będzie kosztowne dla operatorów bankomatów. Sama maszyna kosztuje około 40 tys. zł, a koszty modernizacji IT Card to plus minus 20 tys. zł. W takim wypadku koszt wdrożenia nowych przepisów, w zależności od wielkości firmy, może wynieść nawet 25 mln zł. Nie możemy też zapominać o tym, że operatorzy muszą również płacić za załadunek gotówki. 

Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że w naszym kraju rzadko dochodzi do napadów na bankomaty. Aktualnie w Polsce działa ponad 21 tys. bankomatów. Już wkrótce 40 proc. z nich, czyli około 8,4 tys. urządzeń, będzie dodatkowo zabezpieczone nowym systemem farbującym banknoty. 

Przeczytaj również