Atrakcyjne świadczenie dla osób powyżej 18 roku życia! Wnioskodawcy otrzymają od ZUS-u 500 złotych!

Każda osoba, która osiągnęła pełnoletność, jednocześnie spełniając kilka prostych wymogów może ubiegać się o to świadczenie. W przypadku spełnia formalności na konto bankowe wnioskodawcy trafi 500 złotych od ZUS-u. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto nacieszy się darmowymi pieniędzmi przyznanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowani?

gotówka pieniądze płatność płatności karta przelew blik
Podaj dalej

Świadczenie dla osób powyżej 18 roku życia!

wybory parlamentarne komisja wyborcza pieniądze wynagrodzenie dodatek 800
fot. pixabay

Od 1 października 2019 roku obywatele naszego kraju mogą ubiegać się o świadczenie uzupełniające. Część z was może je znać również pod nazwą “500 plus dla seniora”. Jest oczywiście ponieważ wartość tego świadczenia wynosi 500 złotych miesięcznie. Co ciekawe, wcale ono nie jest skierowane bezpośrednio do seniorów. Uprawnione są do niego wszystkie osoby, które ukończył 18 lat oraz posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Choć każdy chciałby otrzymać równe 500 złotych, to nie każdemy przysługuje pełna kwota wasparcia. To ile tak naprawdę otrzymamy jest zależne od łącznej wartości pobieranych przez nas świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Dobrą wiadomością w tym wszystkim jest to, że ww marcu 2023 roku podwyższono próg dochodowy z 1896,13 do 2157,80 zł brutto miesięcznie. Co jednak się dzieje w przypadku, gdy przekroczymy ten próg? 

Jak możecie się spodziewać, w takiej sytuacji kwota wsparcia jaką otrzymamy jest pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Jeżeli przekroczymy limit jedynie o 100 zł na nasze konto trafi 400 zł. Oczywiście oznacza to, że gdy z już pobranych świadczeń dostajemy  2757,80 zł lub więcej, nie będzie nam przysługiwać nawet złotówka.

Co zrobić, aby dostać pieniądze?

mandat pouczenie wykroczenie
Pixabay/ Katarzyna Tyl

Skoro już znacie kryteria, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o wsparcie, wyjaśnijmy, w jaki sposób się po nie zgłosić. Na tym etapie nie jest to w ogóle skomplikowane, ponieważ wystarczy, że wyślemy do ZUS-u dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest oczywiście sam wniosek, który musimy wypełnić. Kolejnym dokument jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o całkowitej niezdolności do pracy. Do tych dwóch dokumentów możemy również dołączyć orzeczenie o zaliczeniu się do I grupy inwalidów wydane przez komisje lekarską przed 1 września 1997 roku. 

Świadczenie przysługuje nam od razu od momentu otrzymania jednego z głównych orzeczeń, o których przed chwilą wspominaliśmy. Gdy, tylko zostanie nam wydany dokument, możemy wysłać wniosek o wsparcie pieniężne. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że przelew dotrze do nas jeszcze w tym samym miesiącu! 

 

Przeczytaj również