Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych i zabezpieczy dostawy surowego CO2

Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych i zabezpieczy dostawy surowego CO2

Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych i zabezpieczy dostawy surowego CO2

Podaj dalej

Aby dbać o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i ochronę zdrowia Polaków, Anwil z Grupy Orlen wznawia produkcję nawozów azotowych. Spółka będzie również dostarczać surowy CO2, który wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. Anwil cały czas analizuje sytuację na rynku i podejmuje odpowiednie działania.

Zapotrzebowanie na nawozy i surowy CO2

Nowość na stacjach Orlenu

,,Bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Anwil, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy Orlen. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym – surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę Orlen” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Spółka Anwil, mimo że nie jest dystrybutorem CO2, podjęła rozmowy z kontrahentem, który jest jedynym odbiorcą tego produktu. Celem tego przedsięwzięcia jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2, a także realizacji dostaw dla kluczowych branż i sektorów życia publicznego. 

Ceny odzwierciedlą sytuację na rynku

 

Po wznowieniu produkcji nawozów ich cena będzie zależna od aktualnej ceny gazu ziemnego oraz uwarunkowań rynkowych. Anwil liczy na ustabilizowanie się sytuacji na rynku gazu i na wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News