31 stycznia ważnym dniem dla kierowców. Bez tego przedmiotu w aucie czeka cię mandat!

31 stycznia ważnym dniem dla kierowców. Bez tego przedmiotu w aucie czeka cię mandat!

prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok

Podaj dalej

Ważne zmiany dla kierowców już niedługo wejdą w życie. Został ledwo ponad tydzień, aby jeżdżący doposażyli swoje samochody. W przeciwnym razie nie unikną oni kary, a policja nie będzie miała zamiaru z nami o tym dyskutować. W takim wypadku najlepiej jak najszybciej zapoznać się z treścią tego artykułu i zobaczyć, co nowego musi znaleźć się w naszych autach!

31 stycznia to ważny dzień dla kierowców! 

31 stycznia to z pewnością data, którą w swoich kalendarzach powinna zapisać spora grupa kierowców. W przeciwnym razie podczas kontroli funkcjonariusze policji sprawią wam kłopoty. Bo gdy już do niej dotrze nie uniknięcie mandatu, a tego typu kar naprawdę warto unikać. Wystarczy tylko jeden przedmiot, aby nie dać mundurowym okazji do wystawienia nam grzywny. W co dokładnie powinniśmy zaopatrzyć swoje samochody? Już spieszymy z wyjaśnieniami… 

Zacznijmy od tego, że nowy obowiązek dla jeżdżących nie dotknie tylko jednej grupy kierujących. Zmiany w przepisach mówią między innymi o: samochodach ciężarowych, osobowych oraz autobusach. Jak sami więc widzicie sporo osób może czuć się w tym temacie zagrożonych. Na szczęście przedmiot, w który musimy sobie załatwić jest powszechnie dostępny dla wszystkich. 

Mowa tu o maseczkach, które już od 1 lutego musimy posiadać, chcąc poruszać się po niemieckich drogach. Przepis wejdzie w życie za niedługo, więc kierowcy mają naprawdę mało czasu. Co ciekawe, zmiana wprowadzona przez niemieckie władze nie mówi nic o zakładaniu posiadanych przez nas maseczek. Jedynym więc obowiązkiem jest zaopatrzenie się w chociaż dwie sztuki. 

Przepisy w kwestii tego, jakie to mają być maseczki niestety nic nam nie mówią. Wybierając się na zakupy aby doposażyć apteczkę samochodową mamy pełną dowolność i najpewniej większość kierowców sięgnie po te najtańsze. Przy wyborze może nam jednak pomóc Federalne Stowarzyszenie Techniki Medycznej, które doradza bardziej skuteczne maseczki FF2. 

Kiedy przepisy wchodzą w życie i jakie konsekwencje nas czekają?

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

Czas na doposażenie swoich apteczek kierowcy mają do 1 lutego tego roku. Co ciekawe, wszystkie apteczki dostępne w sprzedaży również powinny posiadać przynajmniej dwie maseczki. Jeśli akurat planowaliście odświeżyć swoją apteczkę, to akurat wszystko powinno już w niej być.

Co, jednak jeśli nie zdążymy dokupić maseczek, a trafimy na kontrolę? Cóż kara nie jest wysoka bo to zaledwie 10 euro grzywny. Jednak jak tylko przepis zostanie wprowadzony policjanci będą nagminnie pilnować kierowców i sprawdzać wyposażenie ich samochodów. Co za tym idzie, najprawdopodobniej posypią się mandaty. 

Warto tutaj wspomnieć, że w Niemczech za brak całej apteczki jest przewidziana dokładnie taka sama kara. W naszym kraju nie musimy się tego obawiać, bo w Polsce posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe. W związku z tym, jeśli nasze auto ma polską rejestrację, nawet odwiedzając naszych zachodnich sąsiadów nie jesteśmy zobligowani do jej posiadania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News