28 kwietnia z nowym obowiązkiem dla Polaków! Za brak dokumentu otrzymacie srogą grzywnę!

28 kwietnia z nowym obowiązkiem dla Polaków! Za brak dokumentu otrzymacie srogą grzywnę!

jak uniknac podwyzek za prąd wniosek

Podaj dalej

Obywatele naszego kraju od 28 kwietnia będą mieli nowy obowiązek. Zlekceważenie przepisu lub zapominalstwo wiąże się ze srogą karą, którą otrzymamy podczas kontroli naszych mieszkań przez odpowiednie służby. Ciekawi was jaki dokument wielu z nas będzie musiało nabyć oraz ile kosztuje jego wyrobienie? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Polacy jak najszybciej muszą zaopatrzyć się w ten dokument! 

oszczędności oszczędność inwestycje oszczędzanie pieniądze rower hulajnoga elektryczne paliwo
fot. pixabay

Polakom zostało naprawdę mało czasu, aby dostać ten dokument. Ci, którzy zbagatelizują przepisy lub po prostu zapomną otrzymają srogą grzywnę. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o co tak naprawdę chodzi oraz do kiedy należy złożyć odpowiednie papiery. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy! 

Wkrótce w życie wejdzie ustawa o efektywności energetycznej budynków, która to właśnie wprowadza nowych obowiązek dla Polaków. Na tym etapie musimy podkreślić, że dotyczy to jedynie właścicieli nieruchomości. 28 kwietnia bieżącego roku ruszą kontrole, które być może zmienią życia wielu z nas. Zastanówmy się jednak czym dokładnie jest świadectwo energetyczne. Mówiąc najprościej to certyfikat, posiadający w sobie informacje dotyczące zużycia energii. 

Dobra, ale do czego tak naprawdę może się nam to przydać? Otóż wyobraźcie sobie sytuację, w której nie posiadacie takiego dokumentu, a chcielibyście np. wynająć dom. Bez świadectwa energetycznego byłoby to niemożliwe. Co ciekawe, istnieje szansa na to, że nie będziemy musieli się w niego zaopatrzyć…

Zwolnieni z tego obowiązku jesteśmy tylko wtedy, gdy lokal, w którym mieszkamy został wybudowany przed 2009 rokiem. Zaznaczamy jednak, że bez tego konkretnego dokumentu nie możemy sobie pozwolić na wynajem naszego mieszkania lub jego sprzedaż nawet, jeśli budynek został postawiony przed 2009 rokiem.

Kiedy złożyć papiery i na jaki wydatek się przygotować?

polski rząd prąd energia samochód elektryczny elektryk
Pixabay

W Polsce świadectwo energetyczne obowiązuje tak naprawdę już od kilkunastu lat. Do tej pory obowiązywało ono jedynie inwestorów, którzy budowali po 2009 roku. Za nieco ponad miesiąc, 28 kwietnia 2023 roku, zostanie wprowadzona nowelizacja wprowadzająca obowiązek sporządzenia świadectw energetycznych dla wszystkich budynków, również tych wybudowanych przed 2009 rokiem. Niestety wiemy już, że po 28 kwietnia ruszą także kontrole, a osoby, które nie będą posiadały dokumentu zostaną surowo ukarane. Na tę chwilę nie wiadomo jednak jaką grzywnę będziemy mogli dostać. 

Ile jednak będzie nas to kosztować? Za wydanie świadectwa energetycznego dla lokalu zapłacimy mniej więcej 300 zł. Jeżeli jednak chodzi o dom jednorodzinny wydatek ten będzie wyższy i wyniesie w przybliżeniu 500 zł. Znacznie gorzej wygląda jednak sprawa budynków komercyjnych. Sporządzenie takiego dokumentu dla chociażby galerii to koszt nawet 1500 zł! Niestety eksperci ostrzegają, że wraz ze wzrostem zainteresowania, mogą wzrosnąć również ceny wyrobienia dokumentu.   

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News