18 sierpnia kierowcy nie wsiądą za kółko! Ci, którzy zignorują zakaz zapłacą 500 złotych kary!

Już za 2 dni kierowcy, którzy wsiądą do swoich samochodów zostaną ukarani surowym mandatem w wysokości 500 złotych. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto powinien się w tej sytuacji czuć zagrożony, a także zdradzimy w ramach jakiego przepisu obowiązuje zakaz. Jeśli jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi oraz w jaki sposób nie stracić pieniędzy, to zapraszamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu!

zmiany przepisów dla kierowców
Podaj dalej

Srogi zakaz dla pewnej grupy kierowców. O co chodzi? 

Niebawem kierowcy będą musieli dostosować się do ważnego zakazu, którego nierespektowanie wiąże się z wystawieniem wysokiego mandatu. Polacy w całym kraju koniecznie muszą się z nim zapoznać, jeśli nie chcą stracić części swoich oszczędności. Już teraz możemy wam zdradzić, że omawiany przepis zacznie obowiązywać już od piątku, a konkretniej od 18 sierpnia. Jak sami więc widzicie czasu na zapoznanie się z nim zostało naprawdę mało. Z czym przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie? Zobaczcie sami… 

Wiemy, że wprowadzone ograniczenia dotyczą kierowców ciężarówek. Na przestrzeni ostatnich miesięcy już kilkukrotnie wam o tym opowiadaliśmy. Skupialiśmy się na zakazie ruchu dla pojazdów ciężarowych o DMC przekraczającej 12 ton. Dla tych, którzy nie wiedzą mamy ważne informacje. Przepis wcale nie został zapowiedziany teraz. Pierwszy raz kierowcy mogli się z nim spotkać 23 czerwca. Zakaz oczywiście nie jest permanentny i według ustaleń potrwa do 27 sierpnia 2023 roku. Tirowcy będą musieli się do niego dostosować w piątek od godziny 18:00 do 22:00, w sobotę od 8:00 do 14:00 oraz niedzielę od 8:00 do 22:00 i tak do końca miesiąca.

Jak często w takich sytuacjach bywa, zakaz obejmuje “kilka” wyjątków. Pojazdami nieobjętymi zakazem są np. te należące do służb ratunkowych, auta wykorzystywane do usuwania klęsk żywiołowych oraz awarii. Do tego wszystkiego dochodzą także kierujący odpowiedzialni za transport lekarstw, środków medycznych i spożywczych. Taka sama sytuacja wygląda z pojazdami, które niezbędne są w pracach budowlanych. 

Co dokładnie grozi nam za zlekceważenie przepisu? 

Łamiąc zakaz musimy być świadomi konsekwencji swoich czynów. Kierowcy, którzy zapomną lub świadomie nie dostosują się do przepisów, będą musieli zapłacić mandat. Dla zwykłego kierowcy tira przewidziano kary od 200 do 500 złotych. Inna sytuacja ma się z przewoźnikiem – jemu zostanie przyznany mandat w wysokości 2000 złotych. Myśleliście, że to już koniec? Objęci prawem są także osoby odpowiedzialne za transport w firmie. Zarządca transportu za wysłanie pojazdu o DMC większym niż 12 ton zostanie ukarany mandatem, który wyniesie 1000 złotych. 

Przeczytaj również