13. emerytura najniższa w historii?! Seniorzy są oburzeni!

13. emerytura najniższa w historii?! Seniorzy są oburzeni!

13. emerytura najniższa w historii?! Seniorzy są oburzeni!

Podaj dalej

W ostatnim czasie w internecie krążą plotki jakoby 13. emerytura miałaby być najniższa w historii. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o co z tym dokładnie chodzi. Jedno jest pewne, seniorzy nie kryją swojego oburzenia i oczekują odpowiedzi od rządu. Czy w najbliższych dniach PiS zabierze głos w tej sprawie? Pewnie nie, jednak mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wszelkie wasze wątpliwości znikną. Z czym więc zmierzyć będą musieli się emeryci?!

13. emerytura najniższa w historii?! Czy emeryci mają powody do stresu? 

pieniadze dopłaty
Pixabay

Aktualnie panująca inflacja zbiera żniwo i wielu z nas ma problem, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jedną z takich grup zdecydowanie są emeryci, których emerytury pozostawiają wiele do życzenia. W ostatnim czasie w internecie pojawiły się plotki jakoby 13. emerytura miałaby być najniższa w historii. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania zrozpaczonych seniorów, czy aby na pewno mają się oni czego obawiać. 13. emeryturę czeka duża obniżka? Przekonajmy się! 

W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z rozporządzeniem od Ministerstwa Finansów, które zwalniało trzynaste emerytury z podatku. Niestety w tym roku sprawa wygląda inaczej, gdyż w pierwszej kolejności trzeba podjąć nową uchwałę, która obowiązywałaby w bieżącym roku. W przypadku braku wprowadzenia zmian emeryci w naszym kraju zostaną zmuszeni do zapłacenia podatku za to konkretne świadczenie. Co ciekawe, przepisy mówią jasno, że seniorzy, którzy otrzymują dodatek do 2500 zł brutto zostają z opłacenia podatku zwolnieni. 

Kto powinien się martwić, a kto będzie bezpieczny?

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie
Pixabay

Już niedługo rozpocznie się wypłacanie seniorom 13. emerytury. W tym roku wyniesie ona dokładnie 1588,44 zł, tyle samo co minimalna emerytura brutto. Świadczenie to jednak nie są same plusy. Jeśli przekroczymy limit 2500 zł będziemy musieli zapłacić od niego podatek. Zgodnie z wyliczeniami Faktu nie będą musieli się tym martwić emeryci otrzymujący do tej pory 794 zł brutto. Ich świadczenie po waloryzacji wyniesie 911,12 zł i dokładnie zmieści się w limicie. 

Co jednak z osobami pobierającymi wyższe świadczenie? Niestety wraz z “trzynastką” cała ich emerytura przekroczy limit 2500 zł. Oznacza to, że ZUS będzie musiał potrącić takiemu seniorowi zaliczkę na PIT. Im wyższa wyjdzie emerytura tym niestety więcej zostanie nam odebrane przez skarbówkę.

A co wy sądzicie o całej tej sytuacji? Czy podatek mocno utrudni seniorom życie? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. Czy podatek od trzynastej emerytury zostanie zniesiony? Na tę chwilę niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi i jedyne co nam pozostaje i czekać na informacje od rządu! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News