PILNE: Wakacyjne 500 plus przedłużone, do kiedy?

PILNE: Wakacyjne 500 plus przedłużone, do kiedy?

PILNE: Wakacyjne 500 plus przedłużone, do kiedy?

Podaj dalej

Decyzją Rządu ma nastąpić przedłużenie bonu turystycznego, który będzie ważny do marca 2023 roku.

paliwo-rzad-lpg
fot. gov.pl

Wiceminister sportu i turystyki – Andrzej Gut Mostowy tłumaczył decyzję zniwelowaniem zarzutów o zawłaszczenie środków przez państwo.

Społeczeństwo otrzyma zatem dopłaty do wyjazdów z dziećmi przez dłuższy czas. Początkowo wspomniany bon, był świadczeniem planowanym na rok 2020. Niestety przez pandemię COVID-19 oraz związane z nim obostrzenia, wielu osobom nie udało się wykorzystać środków. W następstwie zdecydowano o przedłużeniu, które miało pozwolić na wykorzystanie dopłaty. Zgodnie z dostępnymi informacjami, około miliard, z dostępnych czterech miliardów złotych wciąż nie został wykorzystany przez rodziny oraz branżę turystyczną. Opisywany bon, poza umożliwieniem wyjazdu wielu rodzinom, stanowi tarczę dla wspomnianej branży turystycznej.

Świadczenie turystyczne przedłużone do końca marca. Władza chce uniknąć oskarżeń o „zawłaszczenie pieniędzy”

Przygotowany pakiet wakacyjny to jednokrotne świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Bonem można opłacić wizytę w pensjonacie czy też hotelu. Inną opcją jest opłacenie wypoczynku zorganizowanego takiego jak zielona szkoła czy też kolonia, jeśli tylko obejmują one transport i zwiedzanie.

Program już uległ przedłużeniu

fot. freepik

fot. freepik

Roczne przedłużenie pakietu nie pozwoliło wykorzystać dostępnych środków. Wiele osób było błędnie przekonanych, że dopłatę można będzie wykorzystać w przyszłości. Na szczęście planowane wydłużenie pozwoli na późniejsze wykorzystanie okazji do wyjazdu.

Jak wynika z wypowiedzi właścicieli miejsc wypoczynkowych, zdecydowanie zwiększyła się ilość rodzin wielodzietnych. Poza aspektem pomocy branży turystycznej jest to niewątpliwy plus. Rodziny, które wcześniej nie mogły pozwolić sobie na wyjazd, zyskały taką możliwość.

Komu przysługuje bon?

Przysługuje on rodzicom, posiadającym prawo do dodatku wychowawczego 500+ kiedy w życie wchodziły przepisy o bonie. Drugą możliwością było nabycie prawa do podstawowego świadczenia pomiędzy 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku. W przypadku gdy dziecko urodziło się 31 grudnia, więc rodzice nie mieli możliwości złożenia wniosku, również można uzyskać taką dopłatę. Jedynym warunek to złożenie wniosku o 500+ do trzech miesięcy od urodziny dziecka.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News